Kompromis w modzie

Publikacja: 19.10.2020 12:00

Kompromis w modzie

Foto: moto.rp.pl

Lexus podąża za obecnie panującymi trendami i nie tylko oferuje pełną gamę cieszących się ogromną popularnością SUV-ów, ale też proponuje w atrakcyjnych cenach wersje usportowione „F” oraz te z pakietem Black.

Motoryzacja przeżywała różne okresy, ale aktualne lata bez dwóch zdań należą do SUV-ów. Wszystkie marki premium mogą pochwalić się bogatą ofertę SUV-ów i crossoverów. Co ciekawe wielką popularnością cieszą się SUV-y stylizowane na sportowo. BMW oferuje pakiet M, Audi – S Line, Mercedes – AMG, a Volvo – R-Design. Poza tym wyjątkowo modne są pakiety zastępujące elementy chromowane czarnymi. Dzięki temu samochody stają się bardziej tajemnicze i nabierają rasowego charakteru. Lexus również podąża za tą modą i oferuje pakiety F Sport oraz Black.

Tajemniczy charakter

Podobnie jak u konkurencji usportowione wersje nawiązują do mocarnych odmian, które zasłynęły z dokonań na torze. W przypadku Lexusa F Sport Edition powstały z inspiracji supersamochodem LFA oraz modelami Lexusa RC F i GS F. Z przodu auta dominuje wyrazisty grill uformowany w kształt wrzeciona. Stanowi on wizualny podpis Lexusa i rozpoznawalny element stylistycznego języka marki. Pakiet Sport dostępny jest dla wersji wyposażeniowej Elegance hybrydowego modelu NX 300h, a także turbodoładowanego benzynowego NX 300.

""

moto.rp.pl

W wersji F Sport wnętrze zyskało rasowe akcenty, sylwetka ostrzejsze linie, a zawieszenie zostało nieco utwardzone. Dynamiczny wizerunek podkreślają też lekkie obręcze kół ze stopów lekkich z niskoprofilowymi oponami i dyskretne emblematy odwołujące się do słynnego toru Fuji Speedway – miejsca narodzin linii F. Zmodyfikowany układ jezdny zapewnia większą przyczepność podczas dynamicznego prowadzenia, ale zmiany są na tyle subtelne, że nie pogarszają komfortu jazdy na co dzień. Do sportowego wizerunku świetnie pasuje pakiet Black, który obejmuje czarny wystrój wnętrza Tahara z białymi akcentami, czarny grill, obudowy lusterek, 18-calowe felgi w zależności od rynku, będą to koła o kontrastujących ze sobą elementach wykończonych na czarno i frezowanych albo dwubarwnych, ciemnych i w kolorze brązu.

""

moto.rp.pl

Oryginalne wyposażenie

Poza sportowymi akcentami Lexus NX oferuje inne popularne w tym segmencie elementy wyposażenia. Obszerny innowacyjny szklany dach zapewnia wrażenia nawiązujące do jazdy kabrioletem. W klasycznie otwieranych dachach mechanizm i zatrzask zajmują około 30% otworu. Nowa konstrukcja Forward Transfer Latch przesuwa dach do przodu zamiast do tyłu, jak w konwencjonalnych systemach. Dzięki temu otwór jest o 30% większy bez konieczności zwiększania wymiarów konstrukcji otwieranego dachu.

""

HyperFocal: 0

moto.rp.pl

Zdobienia z drewna są często spotykane w klasie premium, jednak drewniane wykończenia Shimamoku stawiają wnętrze NX w gronie najbardziej luksusowych samochodów na rynku. Drewno Shimamoku ma niepowtarzalny wzór dzięki specjalnej technice opracowanej przez Lexusa, która nawiązuje do długiej tradycji japońskiego rzemiosła artystycznego. Polega ona na składaniu naprzemiennie jasnych i ciemnych płatów forniru, które po poprzecznym przecięciu tworzą unikalne wzory. Drewno Shimamoku w Lexusie NX jest wykończone techniką zwaną „steel kenma”. Powierzchnia drewna jest poddawana specjalnemu szczotkowaniu, by ją nieco zmatowić. Technika ta jest realizowana w firmie Yamaha przez mistrzów rzemiosła i wcześniej stosowano ją tylko w najwyższej klasy fortepianach.

""

moto.rp.pl

Na obiciu tunelu środkowego można dostrzec małe, lśniące ćwieki, znane fanom sportowych samochodów – takie same ozdoby zostały użyte w supersamochodzie LFA.

Europejski bestseller

Wydawać by się mogło, że połączenie sportowego charakteru z sylwetką SUV-a kłoci się ze sobą, ale z drugiej strony życie pokazuje, że kompromisowe rozwiązania są szczególnie cenione przez klientów samochodów. Lexus, a szczególnie model NX jest mistrzem kompromisu. Łączy sportowy design z praktyczną karoserią oraz oszczędny napęd z dynamika. Klienci uwielbiają takie połączenie, bo NX stał się europejskim bestsellerem Lexusa. Od premiery rynkowej w 2014 roku crossover NX szybko zyskał status kluczowego modelu w europejskiej ofercie Lexusa, stanowiąc ponad 30% całkowitej sprzedaży japońskiego producenta na Starym Kontynencie.

Auto Trader, jedna z największych internetowych platform sprzedażowych dla samochodów w Wielkiej Brytanii, ogłosił ostatnio, że Lexus NX 300h został wybrany głosami ponad 180 tys. osób najlepszym angielskim hybrydowym samochodem roku 2020. Samochód został doceniony za wysokiej jakości konstrukcję, inteligentny układ napędowy i luksusowe wnętrze.

""

moto.rp.pl

Dynamicznie i oszczędnie

W modelu NX zastosowano wysoce wyrafinowany hybrydowy zespół napędowy, ze sprawdzonym 2,5-litrowym spalinowym silnikiem pracującym w cyklu Atkinsona, generatorem prądu, silnikiem elektrycznym i akumulatorem. Rozwija on sumaryczną moc 197 KM i pozwala rozpędzić do setki w 9,2 s. NX z hybrydowym napędem jest niczym rakieta Igi Świątek, cichy i dynamiczny.

""

moto.rp.pl

Lexus NX 300h wyposażony jest w specjalny układ aktywnej kontroli drgań nadwozia, co przyczynia się do zwiększenia komfortu i stateczności prowadzenia poprzez ograniczenie kołysania na nierównych nawierzchniach. Nie bez znaczenia jest też niskie zużycie paliwa hybrydowej konstrukcji. Kompaktowy SUV Lexusa konsumuje średnio w wersji z napędem na przednią oś 7,0 l/100 km. Pomiar został dokonany zgodnie z cyklem WLTP więc można się spodziewać, że w realnym ruchu zużycie nie będzie większe.

Okazje cenowe

Sytuacja jaką wywołał kryzys związany z koronawirusem i spadek sprzedaży samochodów stwarza atrakcyjne warunki do zakupu. Dziś można kupić Lexusa NX w modnej wersji F Sport za kwotę 231 900 zł, a to oznacza w zależności od wyposażenia korzyść na poziomie 49 400 zł. Ale w ofercie Lexusa jet również mniejszy SUV – UX F Sport za 172 900 zł oraz większy RX również w wersji F Sport za 344 400 zł.

Tu i Teraz
Michelin likwiduje fabrykę opon w Olsztynie. Przenosi ją do Rumunii
Tu i Teraz
Afera w we Włoszech. "W Polsce nie można produkować samochodu o nazwie Milano"
Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"