Tesla pozwała władze Kalifornii z powodu zamknięcia fabryki i uniemożliwienia produkcji podczas trwającej pandemii koronawirusa. Elon Musk zagroził przeniesieniem siedziby i przyszłych programów rozwojowych do stanu Teksas. Szef Tesli naciska na ponowne otwarcie fabryki Fremont w Kalifornii po tym, jak departament zdrowia hrabstwa Alameda stwierdził, że Tesla póki co nie może wznowić produkcji, ponieważ lokalnie zostały utrzymane środki blokujące rozprzestrzenianie się koronawirusa.

""

Fabryka Tesli w Fremont w Kalifornii.

moto.rp.pl

Tesla zareagowała na stanowisko hrabstwa podjęciem działań prawnych, które umożliwią pracownikom powrót do pracy. Firma twierdzi, że opracowała dokładny plan powrotu do produkcji, który obejmuje szkolenie online wideo dla personelu, strefy podziału pracy, kontrolę temperatury pracowników oraz wymagania dotyczące noszenia sprzętu ochronnego i rygorystyczne protokoły czyszczenia i dezynfekcji. Tesla skarży się, że mimo poinformowania organów ochrony zdrowia w hrabstwie Alameda, w którym znajduje się fabryka Fremont, o planach ponownego uruchomienia nie otrzymała żadnej informacji zwrotnej. Było to po tym jak Departament Zdrowia Publicznego Hrabstwa Alameda wydał komunikat, że „jest bezpośrednio kontakcie i ściśle współpracuje z zespołem Tesli”.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla Semi Truck: Rewolucja w transporcie

""

moto.rp.pl

Tesla złożyła pozew przeciwko hrabstwu w sądzie federalnym w San Francisco, nazywając dalsze ograniczenia „przejęciem władzy” przez hrabstwo Kalifornii. Musk chce natychmiastowego otwarcia fabryki po wypowiedzi Gavina Newsoma, gubernatora Kalifornii, który wypowiedział się kilka dni wcześnie o możliwości otworzenia fabryk i rozpoczęcia produkcji. Oficjalnie w okręgu Alameda do końca maja obowiązują przepisy pozwalające na produkcję tylko wybranym firmom produkującym artykuły pierwszej potrzeby. Już wcześniej Musk sprzeciwiał się zamknięciu fabryki, ale władze uznały, że produkcja odbywająca się w fabryce Tesli nie jest niezbędna.

""

Tesla Model Y.

moto.rp.pl

W ubiegłym roku Tesla zbudowała prawie pół miliona pojazdów w fabryce w Fremont. Przeniesienie całego zakładu produkcyjnego byłoby ogromnym przedsięwzięciem. Według branżowych ekspertów przeniesienie produkcji może zająć od 12 do 18 miesięcy. Groźba przeniesienia zakładu pojawia się w momencie kiedy Tesla zamierzała zwiększyć produkcję we Fremont nowego Modelu Y, po którym spodziewa się wygenerować rekordowy popyt i zysku.

""

Tesla Model Y.

moto.rp.pl

Elon Musk opisał na twitterze całą sytuację w taki sposób: „Jeśli w ogóle utrzymamy działalność produkcyjną Fremont, będzie to zależało od tego, w jaki sposób traktowana będzie Tesla w przyszłości”. Lily Mei, burmistrzyni Fremont, wyraziła zaniepokojenie potencjalnymi konsekwencjami ekonomicznymi. Wezwała hrabstwo do współpracy z firmami w zakresie „dopuszczalnych wytycznych dotyczących ponownego otwarcia”.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla zarabia, a Musk się wścieka