Urzędy komunikacji wracają do normalnego funkcjonowania

Jak wynika z zapisów w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r., od 22 kwietnia wydziały komunikacji muszą wrócić do normalnego funkcjonowania. Tym samym będzie możliwe wydanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów rejestracyjnych.

Publikacja: 21.04.2020 14:42

Urzędy komunikacji wracają do normalnego funkcjonowania

Foto: moto.rp.pl

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w §13 ust. 2 pkt 6 wprowadza regulację, iż najpóźniej od 22 kwietnia nie może podlegać ograniczeniu wykonywanie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. Do tej grupy zalicza się m.in. wydawanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych, jak też rejestracja pojazdów.

""

moto.rp.pl

– To bardzo ważny zapis prawny, bo od kilku tygodni apelujemy do władz centralnych i samorządowych, aby uporządkować ten problem. Klienci i przedsiębiorcy w każdym miejscu w Polsce muszą mieć dostęp do możliwości zakupu i rejestracji nowych i używanych pojazdów. Dostępność procedur rejestracji z tygodnia na tydzień się poprawiała, ale ciągle były jednak starostwa powiatowe, które nie zorganizowały żadnej procedury rejestracyjnej albo rejestrowały tylko wybrane grupy pojazdów. Teraz wszystkie starostwa w Polsce będą musiały stworzyć model organizacyjny dostępny tak dla obywateli, jak i profesjonalistów – komentuje Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Tablice rejestracyjne samochodu to dane osobowe

""

moto.rp.pl

Oznacza to, że od 22 kwietnia wszystkie urzędy komunikacji w Polsce muszą wykonywać działania w zakresie rejestracji pojazdów zarówno nowych, jak też używanych. – Salony dealerskie pracują cały czas normalnie w najwyższym reżimie sanitarnym i teraz klienci mogą dokonać zakupu i odbioru pojazdu, czy to tradycyjnie, czy on-line i nie martwić się o to, że nie będzie go można zarejestrować – dodaje. Obsługa interesantów nie musi się jednak odbywać w bezpośrednim kontakcie. Może to być realizowane przez np. rozmowę telefoniczną czy specjalne skrzynki kontaktowe do wymiany dokumentów. Oznacza to, że powoli życie zaczyna wracać do normalności, ale w nieco innej postaci. Może dzięki odmrożeniu wydziałów komunikacji nieco zwiększy się liczba rejestracji pojazdów, a tym samym kwiecień, który rozpoczął się tragicznie nie zakończy się z jeszcze większymi stratami.

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużono czas na rejestrację auta używanego z zagranicy

Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Prawie milion kierowców złapanych przez fotoradary w 2023 roku