Norwegia jest liderem w sprzedaży aut bezemisyjnych. Rząd tego kraju wyznaczył ambitny cel, aby do 2025 roku zaprzestać sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych napędzanych paliwami kopalnymi. W marcu w Norwegii zarejestrowano 18 375 nowych samochodów, z czego aż 10 732 to pojazdy o zerowej emisji.

""

Tesla Model 3 jest liderem rynku w Norwegii.

moto.rp.pl

Liderem rynku jest Tesla model 3. W marcu zarejestrowano 5 315 sztuk tych aut, ustanawiając norweski rekord sprzedaży jednego modelu samochodu w ciągu miesiąca. Liczba sprzedaży pojazdów napędzana silnikami benzynowymi i diesla spadła do historycznie rekordowo niskiego poziomu.

""

Norwegia postawiła na samochody elektryczne.

moto.rp.pl

Norwegia wprowadziła szereg zachęt dla kupujących samochody elektryczne, jak zwolnienie z 25-procentowego podatku VAT, z norweskiego podatku od dwutlenku węgla, a także oferuje zniżki na parkingi, płatne drogi i promy. Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Handlowego, w 2018 roku Norwegia była dziesiątym co do wielkości rynkiem pod względem wartości eksportu amerykańskich pojazdów. Wartość sprowadzonych aut sięgnęła 821 mln dol. Norweskie Stowarzyszenie Pojazdów Elektrycznych planuje, że pojazdy elektryczne będą stanowiły około 50 proc. krajowej sprzedaży samochodów już w 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Tesla Model Y wyjedzie z Chin