Jego kolejny areszt kończył się właśnie w piątek. Teraz już wiadomo, że zostanie po raz kolejny przedłużony. Nowe zarzuty to poważne naruszenie zaufania w związku z przetransferowaniem na Nissana strat poniesionych na prywatnych inwestycjach. Drugi dotyczy ukrycia części wynagrodzenia w Nissanie w wysokości 4 mld jenów, czyli 31 mln euro w latach 2015-2018. I nadal pozostaje jeszcze jeden, który został mu postawiony w chwili aresztowania, czyli ukrywanie części zarobków ciągu 5 lat do 2015 roku. Zdaniem Carlosa Ghosna, który zresztą rozchorował się w areszcie, wszystkie trzy są całkowicie bezpodstawne. Jeśli jednak zostanie udowodnione, że popełnił zarzucane przestępstwa, grozi mu nawet 10 lat więzienia i 92 tys. dol. grzywny.

""

Motonari Otsuru, szef zespołu prawników broniących Carlosa Ghosna / fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg

moto.rp.pl

Carlos Ghosn przebywa w areszcie od 19 listopada 2018 i utrzymuje, że jego zatrzymanie było nieuzasadnione. Sąd w Tokio jednak kilkakrotnie odrzucał wnioski obrony b. szefa Nissana/Renaulta o jego warunkowe zwolnienie motywując to obawami, że Ghosn wyjedzie z Japonii. Były prokurator, a obecnie szef zespołu broniącego Ghosna, Motonari Otsuru uważa, że teraz prokuratura będzie potrzebowała przynajmniej 6 miesięcy na przygotowanie procesu. A o tym, czy rzeczywiście obrońcom uda się wynegocjować warunkowe zwolnienie za kaucją, okaże się w najbliższy wtorek, 15 stycznia. Jeśli to się nie uda, nie będzie to niczym nadzwyczajnym w japońskim wymiarze sprawiedliwości. Oskarżeni często przebywają tu w aresztach na długie miesiące przed rozpoczęciem procesu.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa szukanie haków na Ghosna

Jak poinformowała stacja TV CNBC Nissan wypowiedział umowę wynajmu apartamentu Ghosna w Tokio w eleganckiej dzielnicy Azabu. Ma to być konsekwencją zakończenia współpracy z byłym szefem. W najbliższej przyszłości Nissan zamierza również wymówić umowę wynajmu mieszkania Ghosna w Amsterdamie oraz innych miastach, w których miał on swoje rezydencje. Wstrzymane zostały także przelewy czynszu za wynajem apartamentu w Paryżu.