Międzynarodowa afera korupcyjna w Solarisie. CBA wraz z łotewskimi służbami KNAB zatrzymały wiceprezesa oraz dyrektora handlowego Solaris Bus & Coach. Postawiono im zarzuty wyprowadzanie z firmy pieniędzy i prawdopodobne łapówki. Prokuratura w Poznaniu mówi o kwocie jednego miliona złotych. Pieniądze za pozorne usługi konsultingowe wyprowadzane były przez podstawione firmy w Chinach i na Cyprze, po czym transferowano je na Daleki Wschód.

""

Dostawa elektrycznych Solarisów do włoskiego Bergamo.

moto.rp.pl

Drugi zarzut to łapówka w wysokości 800 tysięcy euro, która miała służyć do ustawienia przetargu, który Solaris wygrał na środki transportu w Rydze. W związku z tym na Łotwie zatrzymano cztery osoby. Jak informuje dziennik.pl zamówienie opiewa na 175 autobusów i 125 trolejbusów i ma być zrealizowane do końca bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE: Rekord na polskim rynku autobusów

Solaris współpracuje z władzami jednak nie komentuje sprawy. Wiceprezes Zbigniew P. i dyrektor handlowy Krzysztof K. nie przyznają się do winy. Grozi im 10 lat więzienia. Przypomnijmy, że we wrześniu 2018 r. Solaris został przejęty w całości przez hiszpańską grupę CAF, zaś w październiku UOKiK wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad Solarisem przez Polski Fundusz Rozwoju.