Luksemburg to pierwszy kraj na świecie z darmową komunikacją

Luksemburgu ma być pierwszym krajem na świecie, w którym ma być darmowy przejazd publiczną komunikacją.

Publikacja: 12.12.2018 17:30

Luksemburg to pierwszy kraj na świecie z darmową komunikacją

Foto: moto.rp.pl

Pociąg, tramwaj czy autobus – nieważne co wybierzesz przejazd w Luksemburgu tymi środkami komunikacji publicznej będzie za darmo. Projekt wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2020 roku. Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział w swoim oświadczeniu: „Luksemburg będzie pierwszym krajem na świecie, w który każdy będzie mógł korzystać z transportu publicznego spontanicznie czy zgodnie z harmonogramem, będzie mógł wjeżdżać i wyjeżdżać z miasta, odbyć podróż krótką lub długą nie martwiąc się, jaki ma kupić bilet. Komunikacja będzie darmowa”. Bettel stwierdził również, że celem tej koncepcji jest poprawa wizerunku i atrakcyjności Luksemburga.

""

Premier Luksemburga Xavier Bettel

moto.rp.pl

Bezpłatne podróże są częścią wysiłków politycznych mających na celu złagodzenie problemów związanych ze zmniejszeniem ruchu w niewielkim kraju. Codziennie do pracy w Luksemburgu dojeżdża 200 000 osób z Niemiec, Francji i Belgii. Plan mobilności sięgający roku 2035 zakłada poprawę punktualności transportu publicznego oraz, zbudowanie parkingów dla osób dojeżdżających do pracy z zagranicy.

""

Wsiadasz i jedziesz – darmowa komunikacja publiczna w Luksemburgu.

moto.rp.pl

Do tej pory transport publiczny w Wielkim Księstwie był finansowany przez państwo w około 90 procentach z bardzo niskimi cenami biletów. Nastolatkowie do 20 lat i studenci już jeżdżą za darmo. Bilet w jedną stronę kosztuje dwa euro i jest ważny przez dwie godziny w całym kraju.

ZOBACZ TAKŻE:Celina Mikolajczak, główny inżynier Ubera| Czas na podniebne taksówki

To nie pierwsza ciekawa nowelizacja w Luksemburgu. Zaledwie kilka dni temu nowy rząd ogłosił kompleksową legalizację prywatnego używania konopi indyjskich. Zgodnie z porozumieniem między liberałami, socjalistami i Zielonymi produkcja, zakup, posiadanie i używanie marihuany do osobistego użytku jest dozwolone. Zysk ze sprzedaży ma być wydany na środki zapobiegawcze na walkę z uzależnieniami.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro