Kontrola dotyczy wsparcia ze środków unijnych, budżetu państwa i samorządowych z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-13, w ramach którego prowadzono program reaktywacji polskiego przemysłu motoryzacyjnego i wdrożenia pojazdu osobowego „Syrenka”.
Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej biura CBA dla agencji PAP: „Będą nas podczas kontroli szczególnie interesowały losy programu reaktywacji polskiego przemysłu motoryzacyjnego i wdrożenia pojazdu osobowego Syrenka”.
Kamil Melcer, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju potwierdził, że od 20 września toczy się kontrola, która ma się zakończyć 20 grudnia 2018 roku. Zgodnie z ustawą o CBA, kontrole Biura powinny trwać do trzech miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach szef CBA może wydłużyć czynności kontrolne najdalej o sześć miesięcy – przewiduje ustawa.
Głównym celem wsparcia rządowego i unijnego była pomoc w zastosowaniu wyników badań naukowych w gospodarce. Program miał wspierać przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe oraz opracowanie nowej technologii lub produktu, obejmujące przetestowanie go w skali demonstracyjnej. Jednym z projektów, który uzyskał dofinansowanie, była odbudowa polskiego przemysłu motoryzacyjnego poprzez reaktywację polskiej marki motoryzacyjnej pod nazwą „Syrenka”.
Syrena AMZ Kutno