Nowa firma nosić będzie nazwę EVP – Electric Vehicles Poland. EVP podpisała umowę z chińskim producentem mini samochodów o napędzie elektrycznym – Zhidou Electric Vehicle, który należy do Geely Holding Group (właściel Volvo). Według założeń Adama Pietkiewicza, prezesa Holdingu 1 nowa spółka ma zostać liderem w segmencie elektrycznej mikromobilności.

""

Chiński elektryczny samochód ma być w przyszłości budowany również w fabryce na Słowacji lub w Ruminii

moto.rp.pl

EVP rozpocznie w listopadzie sprzedaż modelu Zhidou ZD D2S. Kto ma kupić mały, elektryczny samochód? Electric Vehicles Poland liczy na samorządy, urzędy państwowe, które są zmuszone przez ustawę o elektromobilności do zakupu aut elektrycznych. Póki co firma nie podaje ceny, ale model dostępny jest już na kilku innych, europejskich rynkach. Na Słowacji aktualna cena rozpoczyna się od 15 290 euro (ok. 66 tysięcy zł).

ZOBACZ TAKŻE: Koniec z cichymi elektrykami i hybrydami

W zeszłym roku sprzedano ponad 42 tysiące egzemplarzy Zhidou D2. Chińska firma planuje rozpoczęcie produkcji na Słowacji lub w Rumunii. Do prowadzenia tego samochodu wystarczy w Polsce prawo jazdy kategorii B1, które uprawnia do poruszania się mini-samochodami już od 16 roku życia. ZD D2S napędza silnik elektryczny o mocy 30 kW. Zasięg na polimerowo-litowych bateriach ma wynieść 257 km przy maksymalnej prędkości 45 km/h. Przyspieszenie od 0 do 50 km/h zajmuje 7 sekund.