Nowe oznaczenia paliw. Koniec z Pb i On

Unijna dyrektywa wymusiła nowe oznaczenia na dystrybutorach na stacjach paliw. Dzięki temu ma być mniej pomyłek przy tankowaniu.

Publikacja: 05.07.2018 20:27

Nowe oznaczenia paliw. Koniec z Pb i On

Foto: moto.rp.pl

Nowe oznaczenie dla benzyny ma kształt kółka i zawartą w nim literę „E”, skrót od etanolu. Dodatkowe cyfry oznaczają komponenty zawarte w benzynie. Olej napędowy oznaczony jest kwadratem i literą „B” od biodiesel. Skrót XLT, który również może pojawić się kwadracie oznacza parafinowy olej napędowy. Jest on wytwarzany z surowców odnawialnych lub kopalnych. Romb to paliwa gazowe. Czyli wodór (H2), gaz ziemny (CNG), gaz płynny (LPG).

""

moto.rp.pl

Nowe oznaczenia pojawią się nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej jak i Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Szwajcarii, Serbii i Turcji. Nowa unijna dyrektywa DAFI wprowadza obowiązkowe oznakowanie dystrybutorów i pojazdów tak, żeby było jasne jakie paliwo jest w użyciu.

ZOBACZ TAKŻE: Tesla: Produkcja Modelu 3 w namiocie

Z wprowadzeniem zmian nie czeka Orlen, który już od kwietnia 2018 roku dostosowuje dystrybutory do nowych oznaczeń, a zakończyć akcję chce w lipcu. Póki co nowe oznaczenia będą widoczne obok dotychczasowych. Również Lotos I BP przygotowują się do zmian oznaczeń. Ostateczny termin wyznaczony jest na 13 października.

""

Kółko, kwadrat i romb – nowe oznaczenia paliw.

moto.rp.pl

Również w samochodach zmienią się oznaczenia. Na korkach lub klapkach paliwa pojawią się one po 12 października 2018 roku. Nowe etykiety mają być pomocne w zweryfikowaniu przez klientów czy tankują dobre paliwo. Oznaczenie na dystrybutorze musi być identyczne z tym na klapce wlewu samochodu.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro