Dwumilionowy SUV zjechał z linii produkcyjnej w głównym zakładzie marki w Mladá Boleslav. Ten sam pojazd jest zarazem 250-tysięcznym egzemplarzem modelu Kamiq. Modele Kodiaq, Karoq i Kamiq stanowią około 40 procent wszystkich pojazdów produkowanych przez markę na całym świecie.

Skoda Kamiq.

Sukces Skody w segmencie SUV-ów zapoczątkowała światowa premiera modelu Yeti w 2009 roku. W sumie, do końca produkcji w 2017 roku wyprodukowano 685 500 egzemplarzy Yeti. W tym samym roku Skoda zaprezentowała dwa nowe modele SUV: Kodiaq i Karoq. Tego pierwszego wyprodukowano około 593 600, a drugiego 454 800 egzemplarzy. – Dwa miliony SUV-ów wyprodukowanych przez Skodę świadczą o ogromnym zaangażowaniu i wiedzy naszego zespołu. Znaczącym krokiem naprzód jest również wyprodukowanie 250-tysięcznego egzemplarza modelu Kamiq. To dla nas wyjątkowe osiągnięcie – mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda Auto ds. Produkcji i Logistyki.

CZYTAJ TAKŻE: Skoda rozpoczęła produkcję elektrycznego SUV-a

Pierwsza generacja Skody Yeti.
Skoda Kodiaq Scout.

W 2019 roku Czesi dodali do swojej gamy modelowej model Kamiq. To nie koniec modeli SUV Skody. We wrześniu 2020 roku swoją światową premierę świętował w pełni elektryczny Enyaq iV. To pierwszy model marki oparty na modułowej platformie MEB Grupy Volkswagen. To krok Skody w realizacji strategii elektromobilności. To jedyny pojazd oparty na modułowej platformie MEB produkowany w Europie, który nie zostanie zbudowany w Niemczech. Model jest dostępny z napędem na tylne lub wszystkie koła, trzema rozmiarami akumulatorów i pięcioma wariantami mocy w zakresie od 109 do 225 kW (148 i 306 KM). ENYAQ iV idealnie nadaje się do codziennego użytku, ponieważ zapewnia ponad 520 km zasięg. Do tej pory Skoda wyprodukowała około 1100 sztuk Enyaq iV w fabryce w Mladá Boleslav.

Skoda Karoq Sportline.

SUV-y Skody są budowane w dwóch czeskich fabrykach. Kamiq, Enyaq iV i Karoq powstają w Mladá Boleslav. Z kolei Kodiaq i również Karoq są produkowane w Kvasinach. Ponadto marka produkuje SUV-y w Chinach, Rosji i Indiach, a także na Ukrainie i Słowacji. W Chinach, największym rynku marki na świecie, Skoda oferuje również wersje przeznaczone wyłącznie na ten rynek: Kamiq GT i Kodiaq GT. Chiny są jedynym rynkiem, na którym obecne portfolio modeli Skody obejmuje aż pięć SUV-ów. W tym miesiącu w Indiach odbędzie się światowa premiera Skody Kushaq. Jest to pierwszy model produkcyjny marki oparty na platformie MQB-A0-IN, czyli wariancie platformy MQB specjalnie przystosowanym do potrzeb lokalnego rynku. Kushaq jest pierwszym spośród kilku kompaktowych modeli realizowanych w ramach projektu India 2.0 i wyznacza początek nowej ery dla indyjskiego rynku marki. Oficjalna premiera nowego modelu planowana jest na 18 marca 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: Thomas Schäfer, prezes Skoda Auto: Wyjdziemy z kryzysu z zyskiem

Skoda Enyaq iV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hyundai opracowuje tempomat ze sztuczną inteligencją

Tempomaty utrzymujące odstęp często nie funkcjonują idealnie. Hyundai rozwija system, który dostosowuje się do ...

Fabryka FCA w Bielsku-Białej w gronie zagrożonych zamknięciem

Grupa PSA i FCA obiecały, że w razie fuzji nie będą zwalniać ludzi i ...

Koniec z wycinaniem filtrów DPF. Wchodzą nowe normy spalin

Rząd ma zamiar zaostrzyć przepisy dotyczące emisji spalin. Walka z autami zanieczyszczającymi powietrze przełoży ...

Prezes Opla zrezygnował

Prezes Opla, Karl-Thomas Neumann zrezygnował ze stanowiska. Pozostanie na nim do momentu sprzedaży niemieckiej ...

Enyaq iV – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o elektrycznej Skodzie

Skoda na dobre rozpoczyna rewolucję w motoryzacji. Enyaq iV jest nie tylko pierwszym elektrycznym ...

Słupsk i Kobylnica otrzymają obwodnicę

W ramach programu budowy obwodnic, który ma na celu popraw bezpieczeństwa, zatwierdzono ich budowy ...