Dwumilionowy SUV zjechał z linii produkcyjnej w głównym zakładzie marki w Mladá Boleslav. Ten sam pojazd jest zarazem 250-tysięcznym egzemplarzem modelu Kamiq. Modele Kodiaq, Karoq i Kamiq stanowią około 40 procent wszystkich pojazdów produkowanych przez markę na całym świecie.

Skoda Kamiq.

Sukces Skody w segmencie SUV-ów zapoczątkowała światowa premiera modelu Yeti w 2009 roku. W sumie, do końca produkcji w 2017 roku wyprodukowano 685 500 egzemplarzy Yeti. W tym samym roku Skoda zaprezentowała dwa nowe modele SUV: Kodiaq i Karoq. Tego pierwszego wyprodukowano około 593 600, a drugiego 454 800 egzemplarzy. – Dwa miliony SUV-ów wyprodukowanych przez Skodę świadczą o ogromnym zaangażowaniu i wiedzy naszego zespołu. Znaczącym krokiem naprzód jest również wyprodukowanie 250-tysięcznego egzemplarza modelu Kamiq. To dla nas wyjątkowe osiągnięcie – mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda Auto ds. Produkcji i Logistyki.

CZYTAJ TAKŻE: Skoda rozpoczęła produkcję elektrycznego SUV-a

Pierwsza generacja Skody Yeti.
Skoda Kodiaq Scout.

W 2019 roku Czesi dodali do swojej gamy modelowej model Kamiq. To nie koniec modeli SUV Skody. We wrześniu 2020 roku swoją światową premierę świętował w pełni elektryczny Enyaq iV. To pierwszy model marki oparty na modułowej platformie MEB Grupy Volkswagen. To krok Skody w realizacji strategii elektromobilności. To jedyny pojazd oparty na modułowej platformie MEB produkowany w Europie, który nie zostanie zbudowany w Niemczech. Model jest dostępny z napędem na tylne lub wszystkie koła, trzema rozmiarami akumulatorów i pięcioma wariantami mocy w zakresie od 109 do 225 kW (148 i 306 KM). ENYAQ iV idealnie nadaje się do codziennego użytku, ponieważ zapewnia ponad 520 km zasięg. Do tej pory Skoda wyprodukowała około 1100 sztuk Enyaq iV w fabryce w Mladá Boleslav.

Skoda Karoq Sportline.

SUV-y Skody są budowane w dwóch czeskich fabrykach. Kamiq, Enyaq iV i Karoq powstają w Mladá Boleslav. Z kolei Kodiaq i również Karoq są produkowane w Kvasinach. Ponadto marka produkuje SUV-y w Chinach, Rosji i Indiach, a także na Ukrainie i Słowacji. W Chinach, największym rynku marki na świecie, Skoda oferuje również wersje przeznaczone wyłącznie na ten rynek: Kamiq GT i Kodiaq GT. Chiny są jedynym rynkiem, na którym obecne portfolio modeli Skody obejmuje aż pięć SUV-ów. W tym miesiącu w Indiach odbędzie się światowa premiera Skody Kushaq. Jest to pierwszy model produkcyjny marki oparty na platformie MQB-A0-IN, czyli wariancie platformy MQB specjalnie przystosowanym do potrzeb lokalnego rynku. Kushaq jest pierwszym spośród kilku kompaktowych modeli realizowanych w ramach projektu India 2.0 i wyznacza początek nowej ery dla indyjskiego rynku marki. Oficjalna premiera nowego modelu planowana jest na 18 marca 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: Thomas Schäfer, prezes Skoda Auto: Wyjdziemy z kryzysu z zyskiem

Skoda Enyaq iV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezpieczniejsze drogi uratowałyby życie 1000 Polaków

W 2019 r. ponownie wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych w Polsce. To poważny ...

Smart EQ: Elektrycznie w trzech wariantach

W polskich salonach można już zamawiać nowego, elektrycznego Smarta EQ. Napęd oferuje 82 KM, ...

Branża motoryzacyjna w Polsce z coraz większymi problemami

Ograniczenia emisji spalin, rozwój sektora nowych technologii i zmiana przyzwyczajeń konsumentów – sektor motoryzacyjny ...

VW chce być eko-firmą

Największy producent samochodów w Europie przechodzi transformację. Volkswagen chce stać się bardziej przyjazny środowisku. ...

Sprzedaż w dół, ceny w górę

W dobie panującej pandemii koronawirusa sprzedaż nowych aut znajduje się w locie nurkowym. IBRM ...

Fabryka PSA w Tychach uruchamia trzecią zmianę produkcyjną

Zakład Groupe PSA w Tychach uruchomił trzecią zmianę produkcyjną. Fabryka prowadzi, od stycznia 2019 ...