Fot. AdobeStock

Przyjęcie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), przyniesie wiele zmian. Wśród nich jest też zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Za niecałe trzy tygodnie (od 5 grudnia 2020 roku) w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość dodania kolejnego, po dowodzie osobistym, wirtualnego dokumentu – prawa jazdy. Jest to wynik przyjęcia przez parlament nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, zwanej też pakietem deregulacyjnym. Nowelizacja choć wprowadza dobre rozwiązania, wywołała chaos wśród kierowców. Część z nich jest przekonana, że nie musi, już w tym momencie, mieć tego dokumentu przy sobie. Błąd! Zanim zaczną obowiązywać nowe przepisy musi upłynąć odpowiedni czas zwany vacatio legis. W tym przypadku ustalono, że jego prawna moc uzyskana będzie od 5 grudnia tego roku. Do tego czasu brak posiadania przy sobie ważnego dokumentu, potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdem, wiąże się z mandatem.

CZYTAJ TAKŻE: Niejasne przepisy dotyczące noszenia maseczek w samochodach

Po wspomnianym 5 grudnia 2020 roku, informacje dotyczące kierowcy, służby kontrolne będą mogły pobrać z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Drugą możliwością będzie skorzystanie z prawa jazdy czy dowodu osobistego w wersji cyfrowej. Umożliwia to aplikacja mObywatel, gdzie dodatkowo można wgrać też kartę pojazdu, dowód rejestracyjny czy polisę OC.

Fot. AdobeStock

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – czytamy wyjaśnienia Marka Zagórskiego, na portalu zdrogi.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie łatwiej dla kierowców. Te przepisy się zmienią

Zgodnie z informacjami podanymi przez resort Cyfryzacji, w połowie tego roku, z aplikacji mObywatel korzystało 1 310 924 obywateli Polski. Z kolei w przypadku profilu zaufanego utworzono 7 460 407 kont. Urząd zapowiedział również, że w przyszłości planuje rozszerzyć możliwości aplikacji o bieżącą weryfikację liczby zdobytych punktów karnych, dostęp do Karety Dużej Rodziny, legitymacji ZUS czy karty miejskiej. Założono również, że docelowo mObywatel zastąpi np. klasyczne bilety kolejowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kryzys im nie straszny. Porsche wypłaca pracownikom wysokie premie

Porsche potrafi zawsze czymś zaskoczyć i się wyróżnić. Kiedy branża automotiv nie ma najlepszych ...

Przygotowania do otwarcia IAA 2019

IAA 2019 | Frankfurt pod wysokim napięciem

Przebojem otwartego 9 września Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie mają być auta z napędem ...

Lexus LBX: Nowy, mały crossover

Lexus zarejestrował nową nazwę - LBX. Nowy model ma być najmniejszym crossoverem japońskiej marki. ...

Hybrydy lubimy, elektrycznych póki co nie

W III kwartale 2019 roku w Polsce zarejestrowano 541 samochodów elektrycznych (zasilanych akumulatorem i ...

Inwestorzy nie chcą powrotu Zetsche

W 2021 roku Dieter Zetsche, były szef Daimlera, chce wrócić do firmy i wejść ...

Tesla w USA: 200 tys. dostarczonych aut i… kłopot

Producent aut elektrycznych z Kalifornii poinformował, że dostarczył klientom w Stanach już 200 tys. ...