Sześć w pełni elektrycznych radiowozów Hyundai Kona Electric odebrała Komenda Stołeczna Policji w Warszawie. Samochody będą wykorzystywane do patrolowania ulic Starego Miasta oraz Śródmieścia. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego będą jeździć bezgłośnie i całkowicie bezemisyjnie.

Odebrane przez policję elektryczne Kony mają baterie o pojemności 64 kWh. Ich silniki rozwijają moc 204 KM. Pozwala to na rozpędzenie się do 100 km/h w 7,6 sekundy. Zasięg radiowozów wynosi 484 km, przy tym w trybie miejskim może sięgać nawet 660 km.

CZYTAJ TAKŻE: Policja z Los Angeles wysprzedaje za bezcen elektryczne BMW

Auta wyposażone są w nowoczesne systemy bezpieczeństwa: system utrzymywania pasa ruchu (LKA), systemy kontroli zjazdu i podjazdu (DBC i HAC), system monitorujący poziom koncentracji uwagi kierowcy (DAW). Do tego dochodzi asystent zapobiegania zderzeniu czołowemu z wykrywaniem pieszych (FCA), system monitorowania martwego pola (BCW) oraz inteligentny tempomat. Posiada on funkcję Stop&Go, który utrzymuje zadaną prędkość i utrzymuje dystans przed poprzedzającym pojazdem, a w razie konieczności doprowadza do zatrzymania samochodu.

CZYTAJ TAKŻE: Hyundai opracowuje tempomat ze sztuczną inteligencją

Hyundai to popularna marka wśród samochodów wykorzystywanych przez policję. W latach 2019-2020 trafiło do niej ponad tysiąc oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów. Najpopularniejszym modelem Hyundai w policyjnej flocie jest i30 w wersjach Hatchback i Wagon, którego ponad 500 sztuk użytkują komendy w całym kraju. Elektryczne modele Hyundai zamawiają także inne jednostki państwowej administracji. Od roku w Krakowie jeździ 47 takich samochodów w Krakowskim Holdingu Komunalnym, od ub. roku elektryczna Kona używana jest przez straż miejską w Poznaniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Parkometry do 4 stycznia wyłączone. Później będzie drożej

Zatwierdzone zmiany w funkcjonowaniu Stref Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie, spowodują wyłączenie możliwości wnoszenia ...

Zielone miasta za pieniądze kierowców

W dużych miastach niedługo mogą zacząć obowiązywać Strefy Czystego Transportu. Zgodnie z wytycznymi, opłata ...

Alfa Romeo GTV powraca

Powraca Alfa Romeo GTV. Do 2022 roku marka zamierza ożywić nie tylko legendarny 8C, ...

Czy nowa technologia Toyoty zastąpi baterie litowo-jonowe?

Naukowcy z Toyota Research Institute of North America (TRINA) oraz University of Houston opracowali ...

Wadliwe pasy w małych autach grupy VW

Grupa Volkswagena ogłosi akcję przywoławczą dla 410 tys. samochodów — 219 tys. VW Polo ...

Audi rezygnuje z udziału w serii wyścigów DTM

Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) to największa seria wyścigowa samochodów w Niemczech, która została powołana ...