Elon Musk chce zainwestować w nowy biznes. Tym razem chodzi o górnictwo. W tym nietypowym pomyśle jest jednak metoda. Chodzi o własne wydobywanie surowców niezbędnych do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Podczas „Tesla Battery Day” Elon Musk oraz inni przedstawiciele władz marki, zaprezentowali światu szereg innowacyjnych rozwiązań, które w niedalekiej przyszłości mają się pojawić w autach od Tesli. Niestety wydarzenie nie spełniło oczekiwań, czego dowodem był spadek akcji o 5,6 proc., w handlu posesyjnym o 6,9 proc., co w efekcie przełożyło się na obniżenie wartość spółki o ok. 50 mld USD. – Nic, o czym mówił Musk, co dotyczyło akumulatorów, nie jest już gotowe. Nie ma żadnych konkretów – powiedział Craig Irwin, analityk Roth Capital Partners.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla z polskim cennikiem dla wszystkich modeli

Zgodnie ze słowami Muska – wypowiedzianymi podczas wydarzenia – koszt akumulatorów zmniejszy się na przestrzeni kilku lat o połowę. Dodatkowo Tesla zwiększy ich produkcję, a ceny aut oferowanych przez markę obniży w trzy lata do poziomu 25 tys. USD. To jednak nie zadowoliło inwestorów, którzy oczekiwali zaprezentowania akumulatora na „milion mil”, którego żywotność będzie wynosiła 10 lat lub więcej oraz deklaracji obniżenia kosztu 1 kW baterii do poziomu, który umożliwiłby zrównanie cen pojazdu elektrycznego z konwencjonalnym – podał Reuters.

Tesla Model X.

Choć samo wydarzenie według niektórych okazało się fiaskiem, to wnikliwi obserwatorzy zauważyli istotną informację. Okazało się, że Elon Musk ma w planach założenie kolejnej firmy. Tym razem miałaby ona zajmować się eksploatacją złóż gliny litowej, na terenach zakupionych w stanie Nevada. Nie od dzisiaj wiadomo, że lit jest jednym z głównych składników potrzebnych do produkcji akumulatorów. Nowa spółka, która prawdopodobnie zostanie siostrzaną firmą Tesli, pozwoli nie tylko oszczędzić na marżach dla poddostawców, ale wpłynie też na zmniejszenie czasu dostaw materiałów. Tym samym możliwe będzie obniżenie kosztów produkcyjnych, a w efekcie samochodów.

Elon Musk.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla planuje kompaktowy model za mniej niż 100 tys. złotych

Na chwilę obecną nie podano żadnych szczegółów dotyczących powstania nowej kopalni pod marką Tesli. Można jednak zakładać, że nastąpi to dość szybko, gdyż zgodnie z zapowiedzią Muska, za trzy lata na rynku ma pojawić się Tesla, kosztująca tylko 25 tys. dolarów. Tak niska cena wymaga znaczących cięć w produkcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen Golf VIII bez kamuflażu. Premiera już w tym roku

Debiut Golfa VIII zaplanowany na ten rok. Rewolucji nie będzie, będzie za to kolejny ...

Prezesi FCA i GM nie spotkali się. Spór zakończył sędzia

Paul Borman, sędzia federalny z Detroit oddalił pozew General Motors wobec Fiat Chrysler Automobiles. ...

Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Przygody w błocie

Wjechałem nim w prawdziwe, głębokie błoto. Nie chciałem – myślałem, że to ubita ziemia. ...

Blokada na szybie. Tak się karze za złe parkowanie w USA

Niedozwolone parkowanie często jest karane założeniem blokady na koło. W USA sprawdza się inny ...

Nowy pomysł z Kanady. Uniwersalna oś z napędem elektrycznym

Elektromobilność staje się coraz ważniejsza nie tylko dla producentów samochodowych, ale również dla poddostawców. ...

Ceny | Suzuki Jimny: Bezkonkurencyjne

Jeszcze go nie ma, a już stał się ulubionym modelem Suzuki. Kwadratowe Suzuki Jimny ...