Właściciele samochodów elektrycznych mają szanse na dłuższe podróże. Kolejne punkty ładowania oddaje do użytku przy szybkich trasach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W tym tygodniu uruchomione zostały dwie ładowarki przy autostradzie A4 – pojawiły się na Miejscu Obsługi Podróżnych Wierzbnik w rejonie Brzegu.

Operatorem urządzeń jest Tauron. To szybkie ładowarki z mocą do 50 kW (ChAdeMO) lub 100 kW (CCS) Jak podaje serwis elektrowoz.pl za każdą kilowatogodzinę płaci się 2,21 zł. Jeszcze w tym roku mają być otwarte kolejne stacje przy A4 oraz przy drodze ekspresowej S8. Na tej ostatniej we wrześniu planowane jest uruchomienie punktów ładowania na MOP-ach Jonas Południe i Jonas Północ. W kolejnych miesiącach – na MOP Guzew Północ oraz na A4 w miejscowościach Proboszczowice i Jankowice Wielkie.

CZYTAJ TAKŻE: Lotos wprowadza opłaty za ładowanie elektrycznych aut

Przed końcem grudnia GDDKiA planuje ogłoszenie przetargów na kolejne miejsca montażu ładowarek. W sumie będzie to ok. 40 lokalizacji, w tym przy autostradach A1 (MOP Knurów Wschód, Knurów Zachód, Skoszewy Wschód, Skoszewy Zachód), A2 (MOP Kozanki, Zaborów, Sobótka, Cichmiana, Ciosny Północ, Ciosny Południe.) oraz A4 (MOP Czerna Północ, Czerna Południe, Podłęże, Zakrzów, Mokrzyska, Bagno, Jawornik, Jastrząbka, Bratkowice, Dąbry, Młyniska, Budy, Kaszyce, Zamiechów, Prószków, Krajków Północ). Na drogach ekspresowych ładowarki staną przy trasie S3 (MOP Kunowo Wsch., Kunowo Zachód, Marwice Wschód, Marwice Zachód), S7 (MOP Występa Zachód, Lutek, Grabin Wschód, Grabin Zachód, Majdany Wielkie) oraz przy S8 (MOP Ostrożne, Syców Północ, Syców Południe).

Operatorzy wyłonieni w przetargach będą obsługiwać urządzenia przez 10 lat. To oni będą ustalać moc ładowarek, ale minimalne wymagania stawiane w przetargach to 22 i 50 kW. Mogą starać się o dzierżawę kilku miejsc pod stacje ładowania, ale oferty mogą być składane na co drugi MOP po tej samej stronie drogi. Przetargi na budowę stacji ładowania mają zapewnić możliwość ładowania e-aut na najważniejszych polskich odcinkach europejskiej sieci TEN-T. Na początku ubiegłego roku GDDKiA zapowiadała, że system ładowania samochodów elektrycznych na pozostałych autostradach i drogach ekspresowych osiągnie pełną funkcjonalność w roku 2023. Pod uwagę wzięto w sumie 159 MOP-ów.

CZYTAJ TAKŻE: PGE wprowadza opłaty za ładowanie aut elektrycznych

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, pod koniec pierwszej połowy 2020 r. w Polsce funkcjonowały 1194 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2258 punktów). Jedną trzecią z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a pozostałe dwie trzecie to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Zdecydowana większość ładowarek znajduje się w dużych miastach. Te przy trasach łączących aglomeracje są wciąż nieliczne i nie zapewniają swobody poruszania się samochodem elektrycznym. Problem z infrastrukturą ładowania mają praktycznie wszystkie kraje Unii Europejskiej. Według obliczeń Komisji Europejskiej, do 2030 r. w państwach członkowskich potrzebnych będzie około 2,8 miliona publicznie dostępnych punktów ładowania. To blisko 15 razy więcej niż obecnie w całej UE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ułatwienia w zawieraniu umów leasingu tylko dla wybranych

W kolejnym pakiecie pomocowym, tzw. tarczy 2.0, którym zajmuje się Sejm, znalazł się oczekiwany ...

Szwajcarzy chcą radarów dla zbyt głośnych samochodów

W Szwajcarii kierowcy głośnych samochodów mogą wkrótce otrzymać mandat pochodzący z radaru, który może ...

Swiss Post testuje już pierwsze samochody autonomiczne.

Autonomiczne pojazdy już wkrótce zaczną dostarczać paczki

Nowoczesne technologie w logistyce poprawią efektywność i rozwiążą problem z niedoborem pracowników. Samochody bez ...

Opel chce zostać marką globalną

Kilka dni po ogłoszeniu przez Opla rozpoczęcia eksportu do Ekwadoru i Kolumbii niemiecka marka ...

Volkswagen Caddy: Bardziej Golf niż dostawczak

Volkswagen prezentuje piątą generację modelu Caddy. Auto zbudowane jest na nowej platformie Golfa MQB ...

Autostrada A1 ma być gotowa jeszcze w tym roku

Ukończenie budowy autostrady A1 oznaczać będzie komfortowe i szybkie połączenie północy kraju z południem. ...