To była najbardziej spektakularna ucieczka w historii motoryzacji. Carlos Ghosn, były szef aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi uciekł z Japonii ukryty w skrzyni pod koniec 2019 roku. Do zrealizowania tego planu potrzebował pomocników. Teraz dwóch podejrzanych zostało złapanych w Stanach Zjednoczonych.

W USA aresztowano dwóch mężczyzn, którzy prawdopodobnie pomogli w spektakularnej ucieczce z Japonii Carlosowi Ghosnowi, byłemu szefowi francusko-japońskiego sojuszu samochodowego Renault-Nissan-Mitsubishi. To ojciec z synem – Michael i Peter T. – w wieku 27 i 59 lat, którzy zostali tymczasowo aresztowani w Harvard w stanie Massachusetts. Jak powiedziała rzeczniczka miejscowej policji, zatrzymani mają zostać przesłuchani przez sędziego w Bostonie za pośrednictwem wideokonferencji. Oprócz dwóch aresztowanych w sprawę zamieszany jest jeszcze jeden rzekomy pomocnik.

Carlos Ghosn, były szef francusko-japońskiego sojuszu samochodowego Renault-Nissan-Mitsubishi.

Carlos Ghosn, były dyrektor naczelny francusko-japońskiego sojuszu samochodowego Renault-Nissan-Mitsubishi, został aresztowany i oskarżony w Tokio 19 listopada 2018 r. m.in o sprzeniewierzenie funduszy spółki. W kwietniu 2019 r. został zwolniony po wpłaceniu kaucji w wysokości 1 miliarda jenów. Pod koniec grudnia Ghosn uciekł do Bejrutu prywatnym odrzutowcem, prawdopodobnie schowany w pudle, które zostało zadeklarowane na lotnisku jako bagaż na instrumenty muzyczne. Dokumenty przedstawione w sądzie w Massachusetts (USA) wskazują, że ucieczka była przygotowywana przez kilka miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Mniej modeli Renault. Nissan raczej nie wycofa się z Europy

Dochodzenie ujawniło, że 27-letni podejrzany kilkakrotnie podróżował do Japonii kilka miesięcy przed ucieczką Ghosna, z którym spotykał się w Japonii. 28 grudnia Peter T. zameldował się w hotelu w Tokio, gdzie ponownie spotkał Ghosna. Następnego dnia, w dniu ucieczki, Michael T. i inny domniemany wspólnik przybyli do Japonii z dwoma dużymi czarnymi skrzynkami. Dwóch podejrzanych udawało muzyków i zameldowało się w hotelu na lotnisku w Osace.

Podczas gdy Michael T. i inny podejrzany zmierzali do Tokio, Ghosn opuścił swój dom bez bagażu i udał się do hotelu, w którym wcześniej zameldował się Peter T. Później wszyscy czterej mężczyźni opuściliby hotel razem. Peter T. poleciał do Chin, podczas gdy Ghosn i pozostali dwaj rzekomi pomocnicy przenieśli się do hotelu w Osace. Wieczorem hotel opuściło już tylko dwóch mężczyzn z bagażem i czarnymi skrzynkami. Śledczy zakładają, że Ghosn ukrywał się w jednym z pudeł i jakimś cudem wymknął się kontroli na lotnisku.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa struktura Nissana. Konsekwencje z afery z Ghosnem

Dwóch mężczyzn prywatnym odrzutowcem polecieli do Turcji. 31 grudnia Ghosn wydał oświadczenie z Libanu i obwiniał Japonię w ostrym przemówieniu, w którym odrzucił wszystkie zarzuty i mówił o spisku przeciwko niemu. Oprócz francuskiego Ghosn ma również obywatelstwo libańskie i brazylijskie. Japonia stara się o ekstradycje byłego szefa francusko-japońskiego sojuszu samochodowego. Już wcześniej władze tureckie zatrzymały 7 osób, w tym pilota, który siedział za sterami Bombardiera lecącego z Osaki do Stambułu z Carlosem Ghosnem na pokładzie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy rok dla Rolls-Royce’a

Rolls-Royce Motor Cars w 2019 roku osiągnął rekordową sprzedaż, najwyższą w swojej 116-letniej historii. ...

Taxi przyszłości. Boeing testuje pasażerskiego drona

Amerykański koncern lotniczy Boeing przeprowadził testy drona, który ma służyć jako powietrzna taksówka. Dron ...

Grafenowa przyszłość samochodów elektrycznych

Baterie grafenowe są uważane za kolejny etap technologiczny po obecnie stosowanych litowo-jonowych. Dzięki nowemu ...

Pierwszy egzemplarz kabrioletu Lexusa sprzedany za 7,7 mln zł

Pierwszy egzemplarz nowego kabrioletu Lexusa trafił na licytację amerykańskiego domu aukcyjnego Barrett-Jackson. Cena samochodu ...

Tobias Moers, CEO Mercedes-AMG: Pierwszy samochód, który stworzyłem był elektryczny

W przyszłości elektryczne modele Mercedesa będą modyfikowane tak, żeby stały się prawdziwymi AMG - ...

Jazda elektryczną hulajnogą lub deskorolką tylko z kartą rowerową

Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym zakłada m.in. uporządkowanie kwestii związanej z urządzeniami transportu ...