Nissan wyciąga wnioski. Doroczne walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło nową strukturę zarządczą, która ma zwiększyć nadzór nad drugą w Japonii grupą samochodową i zapobiec koncentracji władzy w rękach jednego człowieka.

Od teraz nad Nissanem czuwa nowe kierownictwo: 11-osobowa rada dyrektorów z trzema komisjami (nominacji, audytów, wynagrodzeń,) i udział dwóch szefów Renault. Taka struktura ma pomóc w usunięciu uchybień i nie doprowadzić w przyszłości do sytuacji, których konsekwencją było aresztowanie ówczesnego szefa rady dyrektorów, Carlosa Ghosna. Prezesem Nissana pozostał 65-letni Hiroto Saikawa.

Hiroto Saikawa.

Udziałowcy zaaprobowali powołanie trzech komisji rady dyrektorów: ds. nominacji, audytów i wynagrodzeń. Przewodniczący rady administracyjnej Renault, Jean-Dominique Senard wszedł do komisji ds. nominacji, a dyrektor generalny francuskiej marki, Thierry Bolloré do komisji ds. audytów. Obaj znaleźli się w gronie podejmującym kluczowe decyzje w firmie, co zapewniło poparcie Renault dla reformy Nissana. Przewodniczącym komisji ds. nominacji został niezależny dyrektor z zewnątrz, Masakazu Toyoda.

CZYTAJ TAKŻE: Francuzi pogodzili się z Nissanem

Jean-Dominique Senard.

Mniejsza liczba osób wywodzących się bezpośrednio z Nissana w radzie może przyczynić się do jej bardziej łagodnego podejścia do nowych prób Renault wznowienia rozmów z Fiatem — uważa Bloomberg. Senard w swoim wystąpieniu argumentował, że umowa Renault z Fiatem byłaby korzystna dla Japończyków — Nie w było w niej agresji przeciwko Nissanowi — zapewniał. Francuz zaprzeczył, by był przeciwny reformie struktur w Nissanie, robił wszystko co mógł dla złagodzenia stosunków obu firm, zapewnił, że będzie pracować dla dobra Nissana, a przy podejmowaniu każdej decyzji będzie mieć na uwadze interes sojuszu.

ZOBACZ TAKŻE: Nissan e-NV200: Elektryczny lider w Europie

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowootwarty odcinek drogi S6

Drogi wydłużane ekspresem przed wyborami, zobaczymy co teraz

Tuż przed wyborczą niedzielą inwestycje na drogach i kolei dostały gwałtownego przyspieszenia. Pytanie, czy ...

Coraz więcej szczegółów o nowej Skodzie Octavii

Oficjalna premiera Skody Octavii będzie miała miejsce 11 listopada. Na krótko przed prezentacją pojawia ...

Zaczyna odżywać polski rynek nowych aut

Lekka poprawę na polskim rynku nowych aut przyniosła pierwsza dekada lipca. Według danych Polskiego ...

Uber dostanie miliard dolarów od Japończyków. Najwięcej zainwestuje Toyota

Toyota, japoński koncern produkujący części samochodowe Denso i fundacja SoftBank Vision Fund japońskiego przedsiębiorstwa ...

Włamali się do aplikacji, zniknęła setka Mercedesów i smartów

W Chicago złodzieje zhakowali aplikację mobilną carsharingowej firmy car2go należącej do Daimlera. Część ze ...

Skoda Octavia RS: Rodzinna, ale z charakterkiem

Czy Skoda może budzić emocje? Wydawałoby się, że nie ma na to szans. A ...