W tym tygodniu kończy się tegoroczny sezon budowlany. Od 15 grudnia do 15 marca trwa zimowa przerwa w realizacji kontraktów. Część budów będzie jednak realizowana w miarę warunków pogodowych, by nadgonić spóźnienia.

Jak poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w ciągu ostatnich 11 miesięcy do ruchu włączono 294 km nowych tras. W najbliższych dwóch tygodniach drogowcy będą chcieli uruchomić jeszcze kilka odcinków. Na 23 grudnia wstępnie zaplanowano uruchomienie przeszło 20 kilometrów autostrady A1 pod Częstochową, choć jeszcze nie wiadomo, w jakim stanie będzie naprędce kończona budowa. Samochody mają także wjechać na kilka odcinków dróg ekspresowych – S5 w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, S7 w woj. świętokrzyskim i małopolskim oraz S8 i S17 w woj. mazowieckim. Prace finiszują również na obwodnicach Góry Kalwarii i Bolkowa.

Obwodnica Góry Kalwarii.

Na kujawsko-pomorskim fragmencie S5 pomiędzy Jaroszewem a Mielnem trwają prace wykończeniowe na trasie głównej. Montowane są bariery, oznakowanie i siatki ogrodzeniowe. Prowadzone są również roboty przy odwodnieniu i oświetleniu. Na odcinku Aleksandrowo – Tryszczyn drogowcy pracują m.in. przy odwodnieniu oraz przy wiadukcie nad linią kolejową w Maksymilianowie. Odcinek Wronczyn – Kościan Południe przechodzi właśnie procedury związane z odbiorami Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu. Od Kościana do Radomicka prowadzone są roboty związane z montażem ogrodzenia, oznakowania pionowego, barier oraz ekranów akustycznych.

Tak wyglądał odcinek Wronczyn – Kościan Południe we wrześniu.

Na trasie S7 od granicy województwa mazowieckiego do Skarżyska Kamiennej ułożona została ostatnia warstwa nawierzchni na ciągu głównym trasy. teraz prowadzone są prace wykończeniowe związane np. z montażem elementów bezpieczeństwa ruchu. Na odcinku S7 Lubień – Naprawa kończy się układanie warstwy ścieralnej nawierzchni na lewej jezdni. Około 500-metrowy odcinek drogi powiatowej, po której odbywał się będzie ruch do drogi krajowej nr 47, został przebudowany i dostosowany do przyjęcia ruchu ciężarówek z drogi ekspresowej. Droga ta będzie wykorzystywana przez ruch tranzytowy do czasu ukończenia budowy tunelu.

CZYTAJ TAKŻE: Nowymi drogami pojedziemy w grudniu jak przez plac budowy

Na obwodnicy Góry Kalwarii budowane są łącznice na węźle Stadion. Z kolei prace przy trasie głównej S17 Kołbiel – Garwolin już się zakończyły. Pozostały jeszcze roboty brukarskie, profilowanie i humusowanie skarp, umocnienie poboczy, montaż ogrodzenia, oświetlenia oraz oznakowanie trasy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW serii 2 Gran Coupe: Kompaktowy sedan z napędem na przednie koła

Dzięki nowemu modelowi BMW Gran Coupe serii 2, platforma napędu na przednie koła niemal ...

Autonomiczny ruch kusi firmy – do gry wkracza Siemens

Siemens Mobility, wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska, Energii i Mobilności, a także Politechniką w ...

Dacia Duster 1,5 dCi Prestige: Na nowe czasy

Druga generacja najtańszego SUV-a na rynku ma wielkie szanse powtórzyć sukces poprzednika. Ale żeby ...

Ruszają dopłaty do aut elektrycznych

Prawdopodobnie od jutra będzie można składać wnioski o dopłaty do samochodów elektrycznych kupowanych przez ...

Miliony z mandatów na A1 w zaledwie miesiąc

Średnio o 22 km/h przekraczali kierowcy dozwoloną prędkość w 2020 roku – wynika z ...

200 mld zł poszło już na polskie drogi

W tym tygodniu podpisana zostanie umowa na dokończenie autostradowej obwodnicy Częstochowy – poinformowało w ...