Trzymanie telefonu w dłoni podczas jazdy samochodem jest w Australii zabronione. Teraz specjalne kamery będą monitorować, czy kierowcy postępują zgodnie z przepisami.

Australijski stan Nowa Południowa Walia ma dość kierowców odbierających telefony komórkowe podczas jazdy. Właśnie dlatego Sekretarz Transportu Andrew Constance ogłosił, że w walce z kierowcami posługującymi się smartfonami podczas jazdy samochodem będą używane specjalne kamery.

W najbardziej zaludnionym stanie Australii rośnie liczba wypadków spowodowanych przez kierowców posługujących się telefonem w trakcie jazdy. Zdaniem ekspertów podczas korzystania za kierownicą ze smartfona prawdopodobieństwo wypadku zwiększa się czterokrotnie. Andrew Constance porównuje nawet korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą z jazdą po pijanemu. Dlatego do grudnia 2019 roku minister transportu zapowiedział wdrożenie 45 systemów nadzoru w całym stanie – niektóre do użytku stacjonarnego, inne do użytku mobilnego w zmieniających się lokalizacjach.

System monitorowania zawierać będzie dwie kamery. Pierwszy aparat fotografuje tablicę rejestracyjną, drugi robi zdjęcie z góry przez przednią szybę tworząc w ten sposób fotografię, która pokazuje dłonie kierowcy. Algorytmy połączone ze „sztuczną inteligencją” mają wykrywać na fotografiach, czy kierowca rzeczywiście trzyma w rękach smartfona. Jeśli zostanie na tym przyłapany będzie musiał zapłacić 344 dolary australijskie kary, czyli około 934 zł.

ZOBACZ TAKŻE: W Australii będą dozwolone tablice z emotikonami

Dwa, zabudowane na stałe systemy nadzoru były testowane od pół roku przez policję Nowej Południowej Walii. W ten sposób organ sprawdził 8,5 miliona pojazdów i na przewinieniu przyłapało 100 000 kierowców. Jeden z kierujących korzystał z telefonu i tabletu w tym samym czasie, w innym przypadku samochodem kierował pasażer, kiedy kierowca trzymał w rękach dwa telefony. Według wyliczeń Australijczyków zwiększony nadzór ma zapobiec nawet 100 śmiertelnym wypadkom. W ubiegłym roku liczba ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym w Australii spadła o 35 do 354.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Nissan Leaf: Prawie normalny kompakt

Gdy inni z dużą nieśmiałością eksperymentowali i traktowali samochody elektryczne jako kompletny rynkowy margines, ...

Auta w czerwcu: w USA rynek maleje, w Europie uspokojenie

Amerykanie kupują nadal mniej nowych pojazdów, Europejczycy też kupili je przed urlopami, ożywili się ...

Deutsche Post rezygnuje z produkcji własnego pojazdu elektrycznego

Deutsche Post DHL Group postanowił zakończyć produkcję elektrycznego StreetScootera. Okazało się, że wytwarzanie specjalnie ...

Elektryczny Hyundai w służbie szwajcarskiej policji

Od pięciu lat policja w Szwajcarii używa pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Teraz do jej ...

Rosyjska inwigilacja na warszawskim odcinku S8

Integra 3D+ to najnowsza wersja radaru, bazującego na rosyjskiej licencji i technologii lotniczej. Pierwsze ...

Koniec z impulsywnymi twittami Elona Muska

Koniec z emocjonalnymi i impulsywnymi Twitterze Elona Muska. Od teraz wszystkie jego wpisy będą zatwierdzane ...