Blisko 40 mln zł wypłaciła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) firmom, które na budowach dróg są podwykonawcami Energopolu Szczecin, będącego na skraju upadłości. Przeszło połowa kwoty została przekazana przedsiębiorstwom, które pracują na obwodnicy Wałcza.

W pierwszym tygodniu września kilku tamtejszych podwykonawców zablokowało w mieście drogę krajową nr 10 protestując przeciwko opóźnianiu wypłat. Energopol Szczecin zalegał firmom od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych. GDDKiA otrzymała do tego czasu blisko 150 wniosków o bezpośrednią płatność. 90 zostało uznanych, reszta jest rozpatrywana. Wypłacone podwykonawcom pieniądze zostaną potrącone z głównej należności dla Energopolu. – Kolejne płatności będą wkrótce regulowane, aby wszystkie firmy, które wykonywały roboty budowlane i których umowy zostały zgłoszone otrzymały zapłatę – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Obwodnica Wałcza

W końcu ubiegłego tygodnia rozwiązano także problem dotyczący umów na wynajem pracowników, które Energopol zawierał z firmami oferującymi siłę roboczą. Budziły wątpliwości pod względem formalno-prawnym. Nie precyzowały m.in. zakresu robót, do których byli oddelegowani pracownicy, a w niektórych przypadkach dotyczyły kilku inwestycji. Ostateczne decyzje w sprawie wypłat, które mają być przekazywane jeszcze we wrześniu, zapadną po wydaniu opinii przez inżyniera kontraktu. Termin zakończenia budowy obwodnicy Wałcza upłynął w maju.

Siedziba Energopol Szczecin.

Wnioski o płatność bezpośrednią – przez GDDKiA na rzecz podwykonawcy – są indywidualnie rozpatrywane w oparciu o przepisy prawa i warunki kontraktu. – Ta sytuacja nie jest standardowym sposobem prowadzenia kontraktu. To procedura awaryjna – tłumaczy Krynicki. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w przypadku polskich firm pracujących dla włoskich generalnych wykonawców: Astaldi i Salini, a także dla podwykonawców włoskiego Toto, które budowało odcinek drogi ekspresowej S5 pomiędzy Poznaniem a Wronczynem.

ZOBACZ TAKŻE: Budowa najdłuższej ekspresówki w Polsce się rozkręca

Energopol Szczecin realizuje zarówno inwestycje drogowe jak i kolejowe. Jest m.in. liderem konsorcjum realizującego jeden z większych kontraktów dla kolei – budowę łódzkiego tunelu średnicowego. Firma pod koniec pierwszej połowy roku złożyła wniosek o upadłość, jednak wkrótce potem wycofała go i zamieniła na wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne. Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa związane są z gwałtownym wzrostem cen materiałów budowlanych i usług. Przykładowo na budowie węzła łączącego autostradę A6 z drogą krajową nr 10 firma szacuje obecne straty na tym kontrakcie na ok. 18 mln zł. Nie może go nawet zerwać, bo musiałby zapłacić jeszcze 7 mln zł kary umownej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektryczne Mini z Chin

BMW i Great Wall Motor podpisały list intencyjny o wspólnej produkcji elektrycznych wersji Mini ...

BMW wzywa do warsztatów modele z czterocylindrowymi silnikami diesla

Ze względu na ryzyko pożaru BMW wzywa do warsztatów modele z czterocylindrowymi silnikami diesla. ...

Porsche w wynajmie na minuty rozbite po 12 godzinach

Porsche Cayman dołączyło do floty aut do wynajęcia na minuty firmy Panek Car 11 ...

Mercedes GLB: Kompaktowy dla siedmiu

Na bazie obecnej generacji Mercedesa klasy A (W177) Daimler wprowadza do sprzedaży jeszcze w ...

Afera szpiegowska w Volvo

Obywatel Szwecji, technologiczny konsultant zatrudniony w Volvo Cars Russia został oskarżony o szpiegowanie na ...

Auta autonomiczne mogą częściej mieć kolizję z osobami ciemnoskórymi

Pojazdy autonomiczne mogą częściej "nie zauważać" osób o ciemnym odcieniu skóry, co jest potencjalnie ...