W Szwajcarii kierowcy głośnych samochodów mogą wkrótce otrzymać mandat pochodzący z radaru, który może wyłuskiwać i fotografować pojazdy, które przekraczają dopuszczalne normy hałasu podczas jazdy.

Zlecenie opracowania „radarów hałasu” zostało uchwalone w styczniu 2019 roku przez władze kantonu w Genewie. Genewski parlament uzasadnia swoją decyzję stwierdzeniem, że 60 procent mieszkańców tego miasta może być dotkniętych hałasem, którego konsekwencją są m.in. choroby serca lub cukrzyca. Hałas drogowy ma poważny wpływ na środowisko, jest drugim co do znaczenia destruktywnym czynnikiem po zanieczyszczeniu powietrza. Na prośbę polityków radar powinien wykryć i sfotografować samochód, który przekracza dopuszczalną normę hałasu po to, by policja mogła ukarać właściciela mandatem (a te w Szwajcarii są kosztowne), ale i wycofać samochód z ruchu.

Według szwajcarskiej partii Zielonych „radar hałasu” jest technicznie wykonalny i generalnie nie będzie droższy niż ten mierzący prędkość. Naukowcy z EPFL (L’Ecole Polytechnique Federale de Lausanne) szacują, że „radar hałasu” może zostać opracowany w ciągu dwóch-czterech lat. Problem polega na precyzyjnym określeniu poziomu hałasu z różnych odległości (np. na trasie o kilku pasach ruchu) i przypisaniu go do konkretnego pojazdu. EPFL w Lozannie pracuje obecnie nad takim urządzeniem. Według oświadczeń złożonych przez badaczy EPFL w mediach szwajcarskich, istnieje już metoda określania prędkości pojazdu na podstawie hałasu. W Kanadzie, a także w południowych Niemczech działają urządzenia, które mogą mierzyć hałas samochodu.

ZOBACZ TAKŻE: Miliony na nowe fotoradary

Po Genewie chęć montowania „radaru hałasu” zgłosiły także Bazylea i Zurych. Temat hałasu drogowego stanie się w najbliższych latach coraz bardziej istotny, ponieważ hałas i zanieczyszczenie powietrza są uważane za niebezpieczne dla zdrowia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Alfa Romeo GTV powraca

Powraca Alfa Romeo GTV. Do 2022 roku marka zamierza ożywić nie tylko legendarny 8C, ...

Toyota sprzedała udziały w Tesli

Toyota Motor sprzedała wszystkie udziały w koncernie Tesla – poinformował japoński producent samochodów. Do ...

Polska bez TIR-ów?

TIR-y o standardowym nacisku na oś mają prawo dostępu do całej sieci drogowej w ...

Ceny | Ford Focus ST: Pod prąd z dobrą ceną

Nowy Ford Focus ST idzie pod prąd. Otrzyma mocniejszy silnik z większą pojemnością skokową, ...

Jeep Cherokee: Zmarszczki wygładzone

Wystarczyły trzy lata, by Cherokee doczekał się liftingu. To głównie wygładzenie „zmarszczek”, w tym ...

Światowa sprzedaż samochodów w zapaści

W Europie sprzedaż nowych samochodów nie wygląda optymistycznie, w USA i Chinach jest jeszcze ...