123RF

Stolica Francji walczy z zanieczyszczeniem powietrza. A bez specjalnej winiety informującej o wpływie auta na środowisko nie ma co jechać do Francji.

Od 1 lipca w stolicy Francji obowiązują nowe zasady wjazdu starych aut na teren miasta. Paryż zakazał wjazdy aut z winietą Crit’air 5, czyli samochodów osobowych i dostawczych z silnikami diesla spełniających normę Euro 2 zarejestrowanych przed styczniem 2001 roku. Zakaz obejmuje też samochody ciężarowe spełniające normę Euro 3 zarejestrowane przed październikiem 2006 roku. Nie jest to całkowity zakaz – obowiązuje w dni powszednie od 8 do 20. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat. Dotyczy on także samochodów z silnikami benzynowymi zarejestrowanymi przez 1997 rokiem (lub przed 1 października 2001 roku w przypadku ciężarówek) oraz motocykli zarejestrowanych przed czerwcem 2000.

Zakaz wjazdu dla takich pojazdów, który wdrożyły już w marcu Lyon i Grenoble ma na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Paryż walczy w ten sposób o ochronę swoich mieszkańców przed smogiem i jego negatywnymi skutkami. Z zapowiedzi władz stolicy Francji wynika także, że do 2025 roku ma być wprowadzony całkowity zakaz wjazdu pojazdów z silnikami diesla.

Winiety Crit’air to francuski system oznaczeń wpływu aut na jakość powietrza. Obejmuje on oznaczenie dla aut elektrycznych i zasilanych ogniwami wodorowymi (zielona winieta) oraz winiety od 1 do 5 dla pojazdów spalinowych. Jej koszt to 4,18 euro, a jej brak w strefie ograniczonego ruchu (jak Paryż czy Grenoble) grozi mandatem do 60 euro dla samochodów osobowych lub 135 euro dla autokarów lub ciężarówek.

Dotychczas tylko starsze pojazdy, spełniające normę Euro 1 były dotknięte ograniczeniami we wjeździe do Paryża.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Morawiecki zapowiada zmiany w przepisach drogowych w 2020 roku

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie stwierdził, że kierowców czeka sporo ...

Jak ukarać sztuczną inteligencję?

Przyszłość motoryzacji to samochody autonomiczne. Ich wprowadzenie z pewnością spowoduje ograniczenie liczby wypadków drogowych ...

Kosztowne OC dla firm

Ceny flotowych polis OC przestały rosnąć, ale na obniżki raczej nie można liczyć. Małe ...

Koncepcyjny model Toyoty i-Ride, przygotowany do autonomicznej jazdy, pokazany podczas Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas w styczniu 2018 r.

Miasteczko dla autonomicznych aut

Toyota Research Institute buduje ośrodek testowy do rozwoju systemów zautomatyzowanej jazdy. Centrum – o ...

Mercedes EQA: Elektryk z genami GLA

Maercedes zaprezentował swój najmniejszy elektryczny model - EQA. Auto zbudowane na bazie kompaktowego SUV-a ...

Pomysł z Wrocławia – przednia szyba samochodu jak ekran w kinie

W przyszłości przednia szyba samochodu może być jak ekran w kinie. Na niej wyświetlane ...