Rosyjska Lada ogłosiła, że wkrótce przestanie sprzedawać samochody w Europie. Jednym z powodów są problemy z normami emisji CO2.

Avtovaz jest największym producentem w Rosji. Marka Lada sprzedaje się niemal w całej Europie. Od końca 2019 roku firma postanowiła jednak zaprzestać eksportu samochodów na rynek europejski. Głównym problemem jest zgodność z przyszłymi normami ekologicznymi – kary za nadmierną emisję CO2 nie są warte sprzedaży w tym segmencie cenowym, w którym plasuje się Lada.

Lada 4×4.

Importerzy w poszczególnych regionach mają jednak swoją wizję przyszłości marki. Np. w Niemczech pozostanie w ofercie – póki co – Vesta i 4×4, znana wcześniej pod nazwą Niva. Po 2019 roku sprzedawany będzie wyłącznie model 4×4. Niemiecki importer ma przygotować modele z krótkich serii zaadaptowane tak, by spełniały normy emisyjne. Niezbędna technologia ma być dostarczona do Rosji i zainstalowana bezpośrednio w fabryce. Jest też szansa, że 4×4 pojawi się z nowoczesnym silnikiem Renault-Nissan. Jednak stanie się to najwcześniej w 2022 roku.

W Polsce działa kilkanaście salonów Lady. W sprzedaży znajduje się wyłącznie model 4×4. Podstawowa cena to 46 500 zł. Terenówka jest dostępna w wersji 3 i 5-drzwiowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Nissan Juke coraz bliżej

Druga generacja Nissana Juke pojawi się jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie auto będzie dostępne ...

Całoroczne też ratują przed zimą

W Polsce nie ma obowiązku używania opon zimowych. W wielu krajach europejskich wymóg ten ...

Panasonic i Trend Micro będą bronić samochodów przed hakerami

Japońskie firmy specjalizujące się w tworzeniu nowoczesnych technologii oraz zabezpieczeń cybernetycznych wspólnie chcą tworzyć ...

GM musi oszczędzać. Z jakich modeli zrezygnuje?

Amerykański gigant GM zapowiada poważne zmiany. Firma chce się bardziej skupić na samochodach elektrycznych ...

Citroen Mehari: 50 lat szalonego projektu

Rozsławiony został przez swoje popisy w serii filmów Louisa de Funès. Przez 19 lat ...

Słupsk i Kobylnica otrzymają obwodnicę

W ramach programu budowy obwodnic, który ma na celu popraw bezpieczeństwa, zatwierdzono ich budowy ...