Bloomberg

Nic nie wskazuje na to, by Carlos Ghosn, były szef sojuszu Nissan Renault i wciąż prezes Renaulta miał szybko wyjść z aresztu. Nawet za kaucją. Japońscy prokuratorzy postawili mu w piątek, 11 stycznia kolejne zarzuty – informuje japońska agencja Kyodo.

Jego kolejny areszt kończył się właśnie w piątek. Teraz już wiadomo, że zostanie po raz kolejny przedłużony. Nowe zarzuty to poważne naruszenie zaufania w związku z przetransferowaniem na Nissana strat poniesionych na prywatnych inwestycjach. Drugi dotyczy ukrycia części wynagrodzenia w Nissanie w wysokości 4 mld jenów, czyli 31 mln euro w latach 2015-2018. I nadal pozostaje jeszcze jeden, który został mu postawiony w chwili aresztowania, czyli ukrywanie części zarobków ciągu 5 lat do 2015 roku. Zdaniem Carlosa Ghosna, który zresztą rozchorował się w areszcie, wszystkie trzy są całkowicie bezpodstawne. Jeśli jednak zostanie udowodnione, że popełnił zarzucane przestępstwa, grozi mu nawet 10 lat więzienia i 92 tys. dol. grzywny.

Motonari Otsuru, szef zespołu prawników broniących Carlosa Ghosna / fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg

Carlos Ghosn przebywa w areszcie od 19 listopada 2018 i utrzymuje, że jego zatrzymanie było nieuzasadnione. Sąd w Tokio jednak kilkakrotnie odrzucał wnioski obrony b. szefa Nissana/Renaulta o jego warunkowe zwolnienie motywując to obawami, że Ghosn wyjedzie z Japonii. Były prokurator, a obecnie szef zespołu broniącego Ghosna, Motonari Otsuru uważa, że teraz prokuratura będzie potrzebowała przynajmniej 6 miesięcy na przygotowanie procesu. A o tym, czy rzeczywiście obrońcom uda się wynegocjować warunkowe zwolnienie za kaucją, okaże się w najbliższy wtorek, 15 stycznia. Jeśli to się nie uda, nie będzie to niczym nadzwyczajnym w japońskim wymiarze sprawiedliwości. Oskarżeni często przebywają tu w aresztach na długie miesiące przed rozpoczęciem procesu.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa szukanie haków na Ghosna

Jak poinformowała stacja TV CNBC Nissan wypowiedział umowę wynajmu apartamentu Ghosna w Tokio w eleganckiej dzielnicy Azabu. Ma to być konsekwencją zakończenia współpracy z byłym szefem. W najbliższej przyszłości Nissan zamierza również wymówić umowę wynajmu mieszkania Ghosna w Amsterdamie oraz innych miastach, w których miał on swoje rezydencje. Wstrzymane zostały także przelewy czynszu za wynajem apartamentu w Paryżu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Popularny SUV przechodzi właśnie lifting

Kia Sportage: Pierwsze zdjęcia po liftingu

Popularny SUV Kia Sportage przechodzi właśnie kurację odmładzającą. Poza liftingiem nadwozia i wnętrza najważniejsze ...

Volkswagen T-Roc Cabriolet: SUV otwarty na wszystko

Lato w pełni, więc to dobry moment na promocję najnowszego kabrioletu. Ale tym razem ...

Stanie kolejna fabryka aut w Polsce. Poznań dołączy do Tychów i Gliwic.

W czwartek staną fabryki Volkswagena Poznań. Na co najmniej dwa tygodnie zostanie zatrzymana produkcja ...

Volkswagen Golf R Variant: Upał jakby zelżał

Kiedyś kompakty w wersji hot hatch dosłownie zwalały z nóg. Niestety z czasem niektóre ...

CBA zatrzymało wiceprezesa Solarisa. Podejrzenia o ustawianie przetargu

Wiceprezes wraz z dyrektorem handlowym Solarisa zostali zatrzymani przez CBA. Międzynarodowa afera korupcyjna w ...

Gigantyczna akcja przywoławcza. GM musi naprawić 5,9 miliona aut

General Motors chciał uniknąć tej akcji przywoławczej, ale teraz amerykanie muszą usunąć usterkę w ...