Od 01 października kierowcy mogą jeździć bez polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Jednak póki co te dokumenty warto z sobą zabierać. Część stacji diagnostycznych nie ma dostępu do systemu CEPiK, przez co policja podczas kontroli nie znajdzie potwierdzenia badania technicznego.

Kierowcy nie posiadających wymienionych dokumentów podczas kontroli policji mogą mieć problem. Jak informuje RMF FM okazuje się, że stacje diagnostyczne i diagności czekają na odnowienie certyfikatów, które umożliwiają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Procedura jest czasochłonna. Starostwa powiatowe wydają pozwolenie na prowadzenie przez stacje diagnostyczne możliwości kontroli. Dopiero ten certyfikat umożliwia dostęp i możliwość wprowadzenia badań do bazy CEPiK. Sprawa dotyczy około 520 stacji diagnostycznych (wszystkich w Polsce jest 5158 stacji). Czas wydania takiego dokumentu to średnio 30 dni.

ZOBACZ TAKŻE: Od 1 października bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Co zrobić podczas stłuczki?

Jeśli zrobimy badanie w jednej z nich to policja nie będzie w stanie stwierdzić czy auto ma aktualne badanie techniczne. W takim przypadku funkcjonariusze mają prawo do zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego. Z racji, że nie posiadamy dokumentu przy sobie odbywa się to przez odpowiednią adnotację w systemie. Jeśli podobna stacja któremuś z kierujących się przytrafi Ministerstwo Cyfryzacji radzi zgłoszenie się w jednostce policji z dowodem rejestracyjnym, w którym jest wpis odbytego badania technicznego. Policja musi wtedy usunąć zapis barku badania.

ZOBACZ TAKŻE: W życie wejdą dwie zmiany dotyczące prawa jazdy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Produkt niezalecany – Tesla z kolejną negatywną oceną

Po raz kolejny Consumer Reports wypowiedział się na temat Tesli i ponownie wynik nie ...

Do Polski jadą stare diesle

Mocno rośnie import używanych samochodów. Co gorsza, są one bardzo stare i mają pod ...

GDDKiA przykręca śrubę wykonawcom. Ale kierowcy nie mają się z czego cieszyć

Po zerwanych kontraktach drogowych z zagranicznymi firmami, Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ...

Volvo Twin Engine – Łączy moc i ekonomię

W ostatniej dekadzie najdynamiczniej w samochodach rozwijały się multimedia, systemy bezpieczeństwa oraz silniki. Coraz ...

Volkswagen Touareg: Na podbój nowego świata

Większy w środku i na zewnątrz, bardziej elegancki i przede wszystkim nowoczesny. To główne ...

Polskie e-auto to Izera

Spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała dziś prototyp polskiego samochodu elektrycznego Izera. Na konferencji pokazane zostało ...