Dieter Zetsche, prezes Daimler AG
Dieter Zetsche, prezes Daimler AG
fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Dieter Zetsche będzie rządził koncernem Daimler do maja przyszłego roku. Jego następcą już jest – poinformował koncern w komunikacie.

Od maja 2019 roku nowy prezesem koncernu zostanie dotychczasowy wiceprezes dz. rozwoju – Ola Källenius. Zetsche, którego kontrakt wygasa z końcem 2019 roku, trafi do rady nadzorczej firmy i obejmie stanowisko przewodniczącego po Manfredzie Bischoffie, ale dopiero w 2021 roku. Koncern poinformował, że Zetsche przez dwa lata będzie odpoczywał.

Ola Källenius prezentuje najnowszego, elektrycznego Mercedesa EQC w Sztokholmie we wrześniu 2018 r. / fot. Daimler

65-letni Dieter Zetsche, który pracuje w Daimlerze od 1976 roku, rządzi jednym z największych niemieckich koncernów od ponad 13 lat. Källenius był już od dłuższego czasu wymieniany jako potencjalny następca Zetschego. – Na różnych stanowiskach w Daimlerze Ola Källenius zyskał nie tylko mój szacunek, ale także uznanie jego kolegów w bardzo różnych dziedzinach. Jednocześnie wnosi cenną międzynarodową perspektywę. Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że Rada Nadzorcza podjęła tę wybiegającą w przyszłość decyzję – skomentował tę nominację Dieter Zetsche.

Prezentacja nowej klasy A w Amsterdamie: od lewej Markus Schäfer,Britta Seeger, Dieter Zetsche i Ola Källenius / fot. Daimler

Według niemieckich mediów nie było wątpliwości, że to on zostanie nowym prezesem Daimlera, pytanie brzmiało tylko: kiedy. Szwed Ola Källenius zasiada w zarządzie koncernu od 2015 roku. Ostatnio był odpowiedzialny za rozwój działu samochodów ciężarowych koncernu. Zakres obowiązków Källeniusa przejmie Markus Schäfer.

CZYTAJ TAKŻE: Dieter Zetsche, prezes Daimler AG: Nie zrezygnujemy z diesla

Daimler jest obecnie w tracie przebudowy struktury organizacyjnej. Koncern ma zostać podzielony na trzy części: dział samochodów osobowych i vanów, dział ciężarówek i autobusów oraz dział usług finansowych – informuje „Die Welt”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fiat zmieni plany dla Włoch. Czy Polska na tym zyska?

Fiat Chrysler Automobiles zapowiada zmianę planów inwestycyjnych we Włoszech. W końcu listopada koncern zapowiedział ...

Trump chce więcej samochodów i więcej spalin

Prezydent USA rozmawiał w Białym Domu z szefami 10 firm samochodowych o przyszłości amerykańskich ...

Volkswagen Passat 2020: Decyzje księgowego

Volkswagen zaprezentuje na salonie Detroit Motor Show 2019 nową, amerykańską wersję Passata. Oto pierwsze ...

Pietro Gorlier szefem FCA na Europę

Włosi odetchną  z ulgą. Szefem Fiat Chrysler Automobiles w Europie został ich rodak, Pietro ...

CBA zatrzymało wiceprezesa Solarisa. Podejrzenia o ustawianie przetargu

Wiceprezes wraz z dyrektorem handlowym Solarisa zostali zatrzymani przez CBA. Międzynarodowa afera korupcyjna w ...

Elektryfikacja Volkswagena: to dzieje się naprawdę

Grupa Volkswagena koncentruje się na e-mobilności. W ciągu najbliższych dziesięciu lat na rynek mają ...