W świecie transportu ciężkiego pojawiają się coraz ciekawsze innowacje. Firma Kässbohrer zastosowała wielofunkcyjny układ o nazwie RUPD-5K1. Jest to skrót od wielofunkcyjnego zderzaka naczepy, który poza bezpieczeństwem poprawia użytkowość.
Zderzaki w naczepie mają przeważnie jeden cel – zabezpieczać tył pojazdu przed najazdem innego auta pod naczepę. Firma Kässbohrer znalazła jednak dodatkowe zastosowania dla tego elementu. Wprowadzili rozwiązanie o tajemniczej nazwie RUPD-5K1. Jego innowacyjność polega na wytrzymałości. Dzięki możliwości zmiany jego położenia, może on służyć za podpórkę tyłu naczepy w czasie wjeżdżania wózka widłowego lub też w momencie unoszenia samowyładowczej naczepy zabudowy. Co więcej zderzak został tak skonstruowany, że może utrzymać całą naczepę w górze.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec z wyprzedzaniem się TIR-ów na A2
To rozwiązanie ma mieć wiele zalet. Przede wszystkim odciąża pneumatyczne zawieszenie naczepy np. w momencie załadunku lub rozładunku, poprawia jej stabilność, jak też pozwala w łatwy sposób wykonać wymianę opony bez konieczności używania lewarka. Jest to również komfort dla samego operatora. Np. podczas wymiany ogumienia można mieć obawę o stabilność naczepy oraz wytrzymałość lewarka, zwłaszcza w sytuacji, kiedy naczepa jest załadowana.
O pomysłowości tego rozwiązania może świadczyć fakt, że firma Kässbohrer, za to rozwiązanie, została wyróżniona w prestiżowym konkursie Trailer Innovation Awards 2021. To właśnie na tym wydarzeniu nagradza się najciekawsze innowacje ze świata naczep. Zderzak RUPD-5K1 zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Komponenty”. Doceniono go za wielofunkcyjny charakter, sprawdzający się w pięciu różnych zastosowaniach.
CZYTAJ TAKŻE: Ciężarówki, które chcą być trolejbusami
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.