PKN Orlen poinformował o budowie hubu wodorowego, który ma powstać do końca 2021 roku we Włocławku. Dzięki temu spółka będzie mogła wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru do jakości paliwa transportowego. Wraz z samym hubem ma powstać cała infrastruktura logistyczna oraz stacje tankowania tego paliwa. W pierwszym etapie produkowany surowiec, ma zostać wykorzystany dla transportu publicznego i towarowego. Koncern podpisał już kilka porozumień z samorządami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.
CZYTAJ TAKŻE: Lexus napędzany wodorem już za dwa lata
– Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z globalnym trendem nowej mobilności, dlatego nasza strategia zakłada również sukcesywny rozwój paliw alternatywnych i technologii niskoemisyjnych. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości wodór będzie bardzo istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego intensyfikujemy nasze prace w tym obszarze. Naszym celem jest umacnianie pozycji lidera na tym wymagającym rynku. Inwestycja, która już w przyszłym roku powstanie we Włocławku, to milowy krok umożliwiający nam skuteczne konkurowanie z największymi graczami w naszym regionie. W kolejnym kroku planujemy realizację podobnego hubu w rafinerii PKN ORLEN w Płocku. Instalacja doczyszczania wodoru powstaje też w naszej biorafinerii w Trzebini – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Procedura przetargowa na budowę ma ruszyć do końca sierpnia. Instalacja zostanie zbudowana na terenie zakładu Anwil we Włocławku. W pierwszym etapie moce produkcyjne będą wynosiły ok. 170 kg wodoru na godzinę. Jednak dzięki modułowej konstrukcji będzie można je zwiększać wraz ze wzrostem zapotrzebowania.