Electric Vertical Take-Off and Landing (eVTOL), czyli elektryczne samoloty przypominające drony, tak Toyota chcew przyszłości usprawnić transport w miastach. Ruszyła współpraca japońskiego koncernu motoryzacyjnego z firmą Joby Aviation, liderem rozwoju samolotów eVTOL.

Japoński koncern zainwestował 394 mln dolarów w kalifornijski start-up, a wiceprezes Toyoty, Shigeki Tomoyama, dołączył do zarządu, by upewnić się, że młody zespół Joby Aviation wdroży seryjną produkcję swojego wynalazku według najwyższych standardów Toyota Production System. Statki powietrzne eVTOL to zupełnie nowa kategoria pojazdów, które łączą cechy helikopterów i małych samolotów i powstają z myślą o krótkodystansowym transporcie. Z wyglądu przypominają trochę duże drony do przewożenia ludzi. Do ich atutów ma należeć zdolność do pionowego startu i lądowania, bezemisyjność, cicha praca i szybkość oraz zaawansowane technologie bezpieczeństwa.

Toyota od dłuższego czasu deklaruje, że jest na drodze do przekształcenia się z tradycyjnego producenta samochodów w dostawcę szeroko rozumianej mobilności. Japończycy inwestują w systemy autonomicznego prowadzenia i usługi internetowe dla samochodów, oparte na dużych zbiorach danych i wymianie informacji w sieci, a także w roboty wspomagające osoby o ograniczeniach ruchowych w ich codziennym życiu i zaawansowane maszyny do rehabilitacji oparte na sztucznej inteligencji. Koncern rozwija również usługi car-sharingu, pojazdy osobistego transportu, czyli m.in. elektryczne hulajnogi ze sztuczną inteligencją lub oparte na tej samej technologii skutery do jazdy na siedząco i do napędzania wózków inwalidzkich.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota GR Yaris: Najmocniejszy 3-cyl. silnik na świecie

Teraz Toyota postanowiła zainwestować w latające taksówki – elektryczne samoloty eVTOL. Japoński koncern zainwestował w kalifornijską spółkę Joby Aviation, która po dekadzie funkcjonowania jest o krok od wprowadzenia na rynek usługi transportu powietrznego w miastach, opartej na samolocie elektrycznym. Chodzi o stworzenie krótkodystansowego transportu powietrznego, który w przyszłości może zrewolucjonizować nasze życie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Opel Insignia Sports Tourer 2,0 CDTI Exclusive: Częściej słońce, czasem deszcz

Auta aspirujące do klasy biznes powinny się wyróżniać odpowiednio bogatym wyposażeniem standardowym i możliwością ...

Sono Sion: Samochód z panelami słonecznymi będzie produkowany od 2020 roku

Sono Sion, samochód elektryczny z panelami słonecznymi zamontowanymi na karoserii ma wejść do produkcji ...

Najnowszy i największy model Toyoty tylko dla szejków

Nowy Land Cruiser 300 Series to nowa flagowa terenówka Toyoty, która zadebiutowała podczas prezentacji ...

Drogówka podsumowała wakacje. Mniej śmiertelnych wypadków

Minione wakacje były na polskich drogach wyjątkowe. Wiele osób zdecydowało się na wypoczynek w ...

Ferrari Roma: Zaskakująca premiera najmniejszego modelu Ferrari

Zaprezentowane zostało dość niespodziewanie podczas niewielkiej prezentacji dla klientów Ferrari. Oto nowy model z ...

Volkswagen rezygnuje z produkcji kilku modeli

Volkswagen rewiduje swoje portfolio i plany produkcyjne. To oznacza, że kilka modeli nie otrzyma ...