Electric Vertical Take-Off and Landing (eVTOL), czyli elektryczne samoloty przypominające drony, tak Toyota chcew przyszłości usprawnić transport w miastach. Ruszyła współpraca japońskiego koncernu motoryzacyjnego z firmą Joby Aviation, liderem rozwoju samolotów eVTOL.

Japoński koncern zainwestował 394 mln dolarów w kalifornijski start-up, a wiceprezes Toyoty, Shigeki Tomoyama, dołączył do zarządu, by upewnić się, że młody zespół Joby Aviation wdroży seryjną produkcję swojego wynalazku według najwyższych standardów Toyota Production System. Statki powietrzne eVTOL to zupełnie nowa kategoria pojazdów, które łączą cechy helikopterów i małych samolotów i powstają z myślą o krótkodystansowym transporcie. Z wyglądu przypominają trochę duże drony do przewożenia ludzi. Do ich atutów ma należeć zdolność do pionowego startu i lądowania, bezemisyjność, cicha praca i szybkość oraz zaawansowane technologie bezpieczeństwa.

Toyota od dłuższego czasu deklaruje, że jest na drodze do przekształcenia się z tradycyjnego producenta samochodów w dostawcę szeroko rozumianej mobilności. Japończycy inwestują w systemy autonomicznego prowadzenia i usługi internetowe dla samochodów, oparte na dużych zbiorach danych i wymianie informacji w sieci, a także w roboty wspomagające osoby o ograniczeniach ruchowych w ich codziennym życiu i zaawansowane maszyny do rehabilitacji oparte na sztucznej inteligencji. Koncern rozwija również usługi car-sharingu, pojazdy osobistego transportu, czyli m.in. elektryczne hulajnogi ze sztuczną inteligencją lub oparte na tej samej technologii skutery do jazdy na siedząco i do napędzania wózków inwalidzkich.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota GR Yaris: Najmocniejszy 3-cyl. silnik na świecie

Teraz Toyota postanowiła zainwestować w latające taksówki – elektryczne samoloty eVTOL. Japoński koncern zainwestował w kalifornijską spółkę Joby Aviation, która po dekadzie funkcjonowania jest o krok od wprowadzenia na rynek usługi transportu powietrznego w miastach, opartej na samolocie elektrycznym. Chodzi o stworzenie krótkodystansowego transportu powietrznego, który w przyszłości może zrewolucjonizować nasze życie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unikatowa wakacyjna promocja Suzuki

Suzuki w unikatowy sposób łączy nową promocję z ciekawą, nietypową prezentacją w salonach dilerskich. ...

Największy salon samochodowy powstał… w Polsce

Gdzie jest największy salon samochodowy? Genewa, Paryż, Tokio, Los Angeles? Nie! Jest on w ...

Kluczowe technologie w sektorze mobilności osób w 2020 roku

Nowe technologie wywierają coraz większy wpływ na mobilność osób. Aplikacje mobilne oraz autonomiczność to ...

Wodór czy akumulator? Oto jest pytanie….

Czy nam się to podoba, czy nie silniki spalinowe nie będą w przyszłości źródłem ...

Listonosz w elektrycznym Volkswagenie, a nawet w Mercedesie

Poczta Polska przez następne trzy miesiące będzie testować elektryczne wersje VW Craftera i Mercedesa ...

Honda rozwija auta autonomiczne

Honda przedstawiła po raz pierwszy plan prac nad autami autonomicznymi, które będą od 2025 ...