JBM Solaris Ecolife, produkowany przez spółkę j.v. Solarisa i indyjskiej firmy JBM w Azji z akumulatorami polskiej firmy ICPT na targach Auto Expo w Indiach
JBM Solaris Ecolife, produkowany przez spółkę j.v. Solarisa i indyjskiej firmy JBM w Azji z akumulatorami polskiej firmy ICPT na targach Auto Expo w Indiach
fot. Anindito Mukherjee/Bloomberg

Już niedługo akumulatory będą równie ważne, jak dzisiaj ropa. Polskie firmy chcą powalczyć o dobre miejsce w gronie ich producentów.

Polskie, niemieckie i szwedzkie firmy walczą o rynek akumulatorów dla elektrycznych autobusów i ciężarówek. Rocznie w Europie rejestrowanych jest 12 tys. miejskich autobusów i 20-25 tys. miejskich ciężarówek tzw. ciężkiej dystrybucji. Gdyby wszystkie były napędzane prądem, potrzebowałyby 37 tys. akumulatorów, każdy o pojemności co najmniej 300 kWh, wartości ponad miliarda euro, przy spodziewanej cenie 100 dol. za kWh, dwa razy niższej od obecnej. W przyszłości do zdobycia będzie cały rynek samochodów ciężarowych, dziesięciokrotnie większy od dystrybucyjnego.

Walczy o niego m.in. podwarszawski Impact Clean Power Technology. W tym roku spółka wyprodukuje akumulatory o pojemności 50 MWh, dwa razy większej niż rok wcześniej. Za rok produkcja wzrośnie o 20 proc. Impact CPT szacuje, że ma 12-14 proc. europejskiego rynku. – Rozwijamy nasze zdolności produkcyjne do planowanej wysokości 200 MWh w 2020 roku. Budujemy nowe linie produkcyjne w obecnych zakładach w okolicy Piastowa i Pruszkowa. W najbliższych 2-3 latach chcemy produkować baterie dla ponad tysiąca autobusów i pojazdów przemysłowych rocznie. Planujemy także wartą kilkanaście milionów złotych inwestycję w nowy obiekt produkcyjny – opisuje wiceprezes ICPT Bartłomiej Kras. Projekt będzie częściowo finansowany ze środków własnych, a częściowo dzięki wsparciu partnerów finansowych ICPT. Inwestycją interesują się zagraniczne banki komercyjne, które już poznały branżę i widzą jej potencjał rozwojowy.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy szukają w Polsce akumulatorów do elektryków

Pieniądze się znajdą

Ponieważ wszystko wskazuje na to, że już niedługo akumulatory będą równie ważne, jak dzisiaj ropa, także inwestorzy instytucjonalni chętnie finansują rozwój producentów baterii. Niemiecka spółka Akasol wprowadziła na giełdę we Frankfurcie 40 proc. akcji i zgarnęła z niej 100 mln euro. Wybuduje za nie w Langen fabrykę o wydajności 300 MWh, obok tej samej wielkości zakładu i wzniesie trzecią (też o wydajności 300 MWh) w USA. Amerykański zakład ruszy w 2020 roku. Giełdowych graczy olśniły perspektywy: Akasol podaje, że wartość zebranych zamówień dochodzi do 1,45 mld euro. Firma dostarcza autobusowe akumulatory m.in. dla Daimlera i Volvo. Akasol szacuje swój udział w rynku e-busów na 40 proc.

Produkcja baterii do pojazdów elektrycznych staje się intratnym biznesem – n/z fabryka firmy Electrovaya w Kanadzie / fot. James MacDonald/Bloomberg

Założyciel Akasol Sven Schultz przewiduje, że za kilka lat przychody firmy sięgną 300 mln euro. W tym roku przychody wyniosą 22-24 mln euro, a zysk sięgnie 1,5 mln euro. Zdaniem Schultza dziś najbardziej obiecującym sektorem, w którym elektromobilności będzie się rozwijać najszybciej, są pojazdy użytkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Akumulatory z dna oceanu

Konkurencyjny Voltabox zdobył na debiucie giełdowym w 2017 roku niemal 140 mln euro, choć zanotował jedynie 14,5 mln euro przychodów i rok zakończył ze stratą. Inwestorów zachęcił jednak wart 800 mln euro portfel zamówień i zapewnienia prezesa Jurgena Pampela, że w tym roku przychody firmy wzrosną czterokrotnie. Dla porównania – bawarski BMZ zanotował w ubiegłym roku 530 mln euro przychodu, głównie ze sprzedaży akumulatorów do e-rowerów i elektronarzędzi. Firma chce jednak wykorzystać swoje doświadczenia na nowych rynkach i zaczęła próby z e-busami. Jednak europejskich firm wszystkich może przyćmić wysiłek szwedzkiego przemysłu, który zamierza zainwestować ponad 3 mld euro w spółkę projektującą i produkująca akumulatory do ciężarówek i autobusów. Inwestorem jest m.in. Scania.

Technologia, głupcze

W tym towarzystwie Impact dysponuje najskromniejszymi środkami, choć w 2017 roku miał niewiele mniejsze przychody od Akasol. Jednak ma też mocne atuty. Spółka zatrudnia 140 inżynierów, specjalistów od zarządzania elektrycznymi pakietami napędowymi, blisko dwa razy więcej niż Akasol. Ponadto Impact opracował 2 rodzaje pakietów akumulatorów: do wolnego i do szybkiego ładowania, gdy niemiecka konkurencja ma tylko wolnoładujące. Rynek europejski wkrótce może stać się bardzo ciasny, dlatego Impact szuka klientów w Azji i planuje zawiązać spółkę z firmą z Tajlandii oraz dostarczać akumulatory do tamtejszej spółki, założonej przez Solarisa oraz indyjskiego partnera JBM.

Europa na razie nie stanowi konkurencji dla azjatyckich producentów baterii do aut osobowych / fot. Akio Kon/Bloomberg

Jednak wciąż poza zasięgiem najsilniejszych europejskich graczy jest rynek akumulatorów dla aut osobowych – wielkość produkcji jest tak duża, że wymaga miliardowych inwestycji. To pierwsze skrzypce grają firmy z Azji. Jednak Europa nie jest na straconej pozycji – za 8-10 lat może pojawić się nowa generacja ogniw, nad czym pracuje European Battery Alliance i polskie konsorcjum PolStorEn i wówczas walka o rynek rozgorzeje od nowa.

Komentarz | Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Kolejne miasta ogłaszają, że wprowadzą od 2030 lub najpóźniej od 2040 roku zakaz używania silników diesla, zatem napęd elektryczny już został zaakceptowany jako najlepszy dla miejskiego transportu autobusowego. Polska jest liderem w produkcji elektrycznych autobusów, ale trzeba mieć świadomość, że wkrótce znajdą się one w ofercie wszystkich lokalnych producentów i konkurencja zaostrzy się.

Następnym obszarem, który przyspieszy rozwój elektromobilności, będą pojazdy „ostatniej mili”, czyli lekkiej i cięższej dystrybucji miejskiej. W tym segmencie nie ma polskich producentów, ale mocną pozycję mogą zdobyć polscy dostawcy komponentów. Natomiast napęd elektryczny nie jest konkurencyjny wobec silnika wysokoprężnego na dalekich trasach. Przeszkodą jest nie tylko niewystarczający zasięg, ale i długi czas ładowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miliardy płyną szerokim strumieniem. Te samochody to magnes na inwestorów

Twórcy autonomicznych aut wrzucają drugi bieg – wszystko dzięki setkom milionów dolarów, które inwestorzy ...

Chińczycy wstali z kolan po pandemii

W pierwszym kwartale roku, wśród chińskich firm motoryzacyjnych, odnotowano znaczące wzrosty dochodów. Niektóre z ...

Raport niezawodności GTU | SUV-y: Niska awaryjność Audi Q2, Q3 i Q5

Niemiecki instytut rzeczoznawców GTU – świadczącej podobne usługi jak Dekra czy TUV, przedstawił najnowszy ...

Ogniwa paliwowe – przyszłość według Toyoty

Toyota nie wierzy w przyszłość diesla ani w auta w pełni elektryczne i rozwija ...

Produkcja aut na energię słoneczną

Nie tylko samochody mają być ekologiczne: przyjazna dla środowiska stają się także ich fabryki. ...

Będzie łatwiej tankować z gniazdka na autostradach

W 2019 r. przyspieszy budowa infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. GDDKiA ogłasza pilotażowy przetarg na ...