Warto wiedzieć, jakie ubezpieczenia w Polsce, są obowiązkowe. Dlaczego? W razie nieprzewidzianego wypadku, brak takiej polisy może wiązać się ze stratą dużej kwoty pieniędzy i poważnymi kłopotami finansowymi.

W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych i dowiesz się czym się charakteryzują.

Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenia są w naszym kraju określane jako “obowiązkowe”, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego o rodzajach polis, które zostały wyróżnione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, czym się charakteryzują oraz na jakie konsekwencje trzeba się przygotować, w przypadku, gdy nie będziemy ich posiadać.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – co trzeba o niej wiedzieć?

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe i należy je koniecznie wykupić w wybranym towarzystwie, które zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń. Jeśli tego nie zrobimy będziemy musieli przygotować się na nieprzyjemne konsekwencje.

Informacje na temat takiego rodzaju ubezpieczeń można znaleźć w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). W tym dokumencie zostały wyróżnione trzy obowiązkowe polisy, które omówimy w szczegółowy sposób w kolejnych akapitach.

Warto wiedzieć, że ubezpieczeń, które są określane jako “obowiązkowe”, jest w naszym kraju około 160. Dlaczego więc w ustawie zostały zawarte tylko trzy polisy? Spowodowane jest to tym, że są po prostu najpopularniejsze i dotyczą większości z nas. Pozostałe ubezpieczenia można nazwać “szczegółowymi”, ponieważ odnoszą się tylko do określonych grup zawodowych.

Ubezpieczenia obowiązkowe – rodzaje

W ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych znajduje się mnóstwo informacji, z którymi warto się zapoznać. Czytając ten dokument, należy zwrócić szczególną uwagę na treści, które dotyczą trzech rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych takich jak:

  • Ubezpieczenie OC samochodu osobowego,
  • Ubezpieczenie OC rolników,
  • Ubezpieczenie budynków rolniczych.

Poniżej omówiliśmy każde z wymienionych ubezpieczeń, wskazaliśmy ich najważniejsze cechy i wytłumaczyliśmy, dlaczego akurat te polisy są określane mianem “obowiązkowych”.

Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC komunikacyjne zapewnia odszkodowanie pieniężne poszkodowanym w wypadku drogowym, który został spowodowany przez naszą nieuwagę lub nieświadomy błąd. Przykładowo, jeżeli przyczynimy się do kolizji drogowej i ucierpią w niej osoby trzecie, wtedy wynagrodzenie pieniężne za wyrządzone szkody pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupiliśmy wcześniej polisę.

Koszty zadośćuczynienia za straty i szkody, jakie poniosła osoba poszkodowana w wypadku samochodowym, mogą być bardzo duże i w znaczącym stopniu nadwyrężyć nasze finanse lub nawet doprowadzić do poważnego zadłużenia. Z tego względu ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe i każdy kierowca powinien je wykupić.

Ważne – takie ubezpieczenie najlepiej znaleźć w internetowej porównywarce ubezpieczeniowej ocenapolis.pl, dzięki której w szybki sposób będziemy mogli wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Ubezpieczenie OC rolników

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przeznaczone również dla rolnika, który posiada własne gospodarstwo. Taka polisa obejmuje też pozostałe osoby z gospodarstwa domowego oraz wszystkich, którzy pracują w gospodarstwie rolnym i spowodowały jakiś nieszczęśliwy wypadek, w którym ktoś ucierpiał.

Każdy rolnik jest zobowiązany do wykupienia takiego ubezpieczenia, ponieważ w razie wypadku (np. traktorem), w którym ucierpi osoba trzecia, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania. Brak takiego ubezpieczenia może doprowadzić do dużych kłopotów finansowych, a nawet upadku gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Gospodarstwo rolne, które posiada budynki do przechowywania maszyn czy zwierząt hodowlanych, powinno wykupić obowiązkowe ubezpieczenie w wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Posiadanie takiej polisy jest konieczne, ponieważ w razie zniszczeń np. przez złe warunki atmosferyczne, zostaną uszkodzone zabudowania, wtedy uzyskamy zwrot finansowy za poniesione szkody.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak ubezpieczenia obowiązkowego?

Trzeba wiedzieć, że konsekwencje za brak ubezpieczenia obowiązkowego zawsze wiążą się z karami finansowymi. W zależności od rodzaju polisy wysokość grzywny może się znacząco różnić. Poniżej przygotowaliśmy cennik kar pieniężnych za nieposiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego OC w przypadku samochodu osobowego.

  • 840 zł – brak ubezpieczenia OC do 3 dni,
  • 2100 zł – brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni,
  • 4200 zł – brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni.

Dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów przewidziane są zdecydowanie większe kary za brak obowiązkowego OC. Warto o tym pamiętać!

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Limitowana, jubileuszowa wersja Fiata 500 Spiaggina 58

Pięćsetką nad oceanem

Choć wygląda niepozornie, Fiat 500 to praktyczne auto. Idealne dla par, które chcą wynająć ...

BMW G310 R: Miejski wariat na każdą kieszeń

Bawarscy inżynierowie czują, że boom na mniejsze pojemności trwa i trwać będzie. Dlatego trzy ...

Celina Mikolajczak, główny inżynier Ubera: Czas na podniebne taksówki

W 2020 r. rozpoczniemy próbne loty w kilku miastach na świecie. 
Na początku z ...

BMW X3 M. Koniec żartów

Takiego SUV-a w stajni BMW jeszcze nie było. To pełnokrwisty sportowiec z nacechowanym praktycznością ...

Infiniti QX60: Nowy model w polskich salonach

Importer Infiniti zapowiada wprowadzenie na polski rynek nowego modelu. W najbliższych tygodniach w salonach ...

Volvo XC60 to jedno z wymarzonych aut polskich internautów

Wynajem zmienia myślenie Polaków o samochodach

Nowe oferty finansowania, przede wszystkim wynajem długoterminowy, sprawiają, że Polacy zaczynają myśleć o lepszych ...