Każdy posiadacz samochodu powinien mieć komunikacyjne ubezpieczenie OC. To jedyna obowiązkowa polisa dla kierowcy. Chroni ona nie tylko kierowcę przed pokrywaniem strat, które wyrządzi on innym (a straty te mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych), ale też zabezpieczenia ewentualnych poszkodowanych na wypadek tego, gdyby sprawca nie był w stanie wypłacić odszkodowania. Brak polisy OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Grozi nie tylko zapłatą kary, ale przede wszystkiemu koniecznością zwracania z własnej kieszeni odszkodowania wypłaconemu poszkodowanemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jeśli spowodujemy szkodę.
Polska samochodowa polisa OC jest ważna w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andorze, Serbii i Szwajcarii. Udając się do innych państw, trzeba zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Jest to międzynarodowy certyfikat potwierdzający wykupienie OC. Można z nią wjechać do takich państw jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. O wystawienie takiej karty trzeba wystąpić do towarzystwa, w którym mamy OC. Często dostaniemy ją za darmo na określony czas.
Czytaj także: Urlop tylko z pewną ochroną
Alternatywą dla Zielonej Karty jest ubezpieczenie graniczne, czyli krótkoterminowa polisa OC wystawiona przez towarzystwo działające w państwie, do którego wjeżdżamy. Polisę tę wykupujemy przy przekraczaniu granicy, jeśli zapomnieliśmy o zabraniu karty albo zamierzamy podróżować po kraju spoza systemu Zielonej Karty.
Na wypadek uszkodzenia auta bądź kradzieży
Naprawa uszkodzonego w czasie stłuczki czy kolizji ze zwierzęciem pojazdu może być kosztowna, szczególnie jeśli przeprowadzamy ją w autoryzowanym serwisie i z użyciem części oryginalnych. Przed takim wydatkiem chroni polisa autocasco. Ubezpieczenie to zapewnia ochronę pojazdu wraz z jego wyposażeniem i działa w przypadku jego utraty, zniszczenia czy uszkodzenia. Polisa AC nie jest obowiązkowa, ale warto ją kupić, szczególnie jeśli mamy nowe i drogie auto, gdyż w tym przypadku wydatki na naprawę mogą wynieść sporo.
Kradzież może się przytrafić wszędzie, ale gdy parkujemy samochód we własnym garażu, ryzyko jest znacznie mniejsze niż wtedy, zostawiamy auto na niestrzeżonych parkingach poruszamy się po nieznanym terenie. Na kradzież szczególnie narażone są nowe i kosztowne auta, ze starszych największe „branie” u złodziei mają Toyota Auris i Yaris, Mazda 6 i 3.
– Pogodowe szaleństwa też robią swoje, a ostatnie lata w nie obfitowały. Grad wgniatał dachy i wybijał szyby, spadające w czasie wichru gałęzie z drzew uszkadzały karoserię. To typowe sytuacje, kiedy polisa AC ma zastosowanie, oprócz typowych stłuczek, zderzeń ze zwierzęciem, wjechania do rowu czy uderzenia w drzewo – mówi Marek Baran, rzecznik prasowy LINK4.
Autocasco najczęściej funkcjonuje w formule all risk gwarantującej ochronę od wszelkich zdarzeń, w wyniku których pojazd ulega uszkodzeniu, zniszczeniu czy kradzieży. Kupując AC możemy wybierać pomiędzy wariantem kosztorysowym (gotówkowym) a serwisowym (bezgotówkowym). W pierwszym przypadku po szkodzie kierowca dostanie kwotę zawartą w kosztorysie, a naprawy dokona we własnym zakresie. Wariant serwisowy oznacza, że auto kierowane jest do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem bez udziału właściciela samochodu. Wariant bezgotówkowy jest droższy, ale w razie szkody pozwala zaoszczędzić zmartwień związanych z szukaniem warsztatu i rozliczeniem naprawy. Istotne znaczenie ma też to, czy stosowana jest amortyzacja, czyli obniżenie wartości odszkodowania ze względu na zużycie części.
Czytaj także: Wyjeżdżasz na wakacje? Nie martw się o swój dom
Często warunki ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) przewidują, że ubezpieczony może korzystać wyłącznie z usług warsztatów współpracujących z towarzystwem, znajdujących się na liście serwisów partnerskich. Przed zakupem polisy warto zatem sprawdzić, jak bardzo ubezpieczyciel ma rozbudowaną sieć partnerskich warsztatów samochodowych. Im sieć jest gęściejsza, tym większa szansa, że po uszkodzeniu pojazdu nie będziemy mieć daleko do warsztatu, co w czasie podróży po Polsce nabiera dodatkowego znaczenia.
Specjalną ochroną można objąć szyby, które mogą zostać zniszczone zarówno wskutek kolizji, jak i umyślnego wybicia czy działania sił przyrody. Dzięki ubezpieczeniu szyb otrzymasz nie tylko zwrot kosztów wstawienia nowych szyb, ale też pokrycie kosztów parkingu, jeśli natychmiastowa naprawa jest niemożliwa.
Marek Baran – Rzecznik prasowy Link 4
Pomoc w potrzebie
Przydatnym rozszerzeniem ochrony jest assistance, które zapewni pomoc w razie wypadku czy awarii pojazdu. W ramach assistance możemy liczyć m.in. na takie świadczenia, jak pomoc techniczna w wyniku awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu, naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie do wskazanego miejsca, wymiana koła, uruchomienie w przypadku rozładowanego akumulatora, dostarczenie paliwa, otwarcie w przypadku utraty lub zniszczenia kluczyków czy samochód zastępczy.
Świadczenia pomocowe są niezwykle praktyczne w czasie wakacji. Jeśli zepsuje ci się samochód na chorwackich serpentynach czy zabraknie paliwa w czasie wojaży po Mazurach, wystarczy telefon na infolinie ubezpieczyciela, a otrzymasz organizację potrzebnej pomocy.
Czytaj także: Samochodowe wakacje tylko z polisą
Ubezpieczenie assistance może mieć różny zakres i często w podstawowym zakresie jest jako bonus włączane do ochrony. Na wakacje to może jednak nie być rozwiązanie wystarczające, do tego warto sprawdzić, czy ochronę będziemy mieć tylko w Polsce, czy także za granicą.
Jeśli na co dzień nie potrzebujesz assistance, gdyż autem przemieszczasz się tylko na trasie dom-sklep czy dom-praca, to odpowiednie rozszerzenie Podróże + Auto Assistance możesz kupić tylko na czas wyjazdu.
Na wypadek uszczerbku na zdrowiu
Ważnym elementem pakietu komunikacyjnego jest też ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) kierowcy i pasażerów. Zapewni ono finansowe wsparcie w razie wypadku komunikacyjnego, skutkującego obrażeniami ciała. Jeśli w wypadku połamiesz nogi, uszkodzisz czaszkę czy odniesiesz rany, to dostaniesz świadczenie, a towarzystwo nie będzie czekać z wypłatą do zakończenia leczenia. Z tej polisy można też otrzymać wypłatę w razie śmierci osoby ubezpieczonej w wypadku.
Ochrona w NNW działa nie tylko w czasie jazdy samochodem, ale w trakcie wsiadania i wysiadania z samochodu, np. na parkingu czy w czasie tankowania albo pakowania rzeczy do bagażnika.
Po wypadku każde pieniądze są potrzebne, gdyż po urazie zwykle mamy ograniczoną zdolność do zarabiania, za to dochodzą wydatki na leczenie i rehabilitację. Wtedy najłatwiej jest docenić przydatność polisy NNW. Odszkodowanie z NNW stanowi odpowiedni procent uszczerbku na zdrowiu i jest wyliczany od sumy ubezpieczenia, dlatego wysokość tej sumy ma duże znaczenie – im jest wyższa, tym wyższa będzie potencjalna wypłata odszkodowania. – dodaje Marek Baran z LINK4.
Razem z ubezpieczeniem NNW można wykupić sobie rozszerzenie ochrony obejmujące dostęp do lekarzy specjalistów, rehabilitacji ambulatoryjnej, wybranych badań i zabiegów ambulatoryjnych oraz diagnostyki po nieszczęśliwym wypadku.
Kluczyki pod ochroną
Jeśli zgubimy kluczyki czy dowód rejestracyjny samochodu, to będzie to dla nas nie tylko kosztowne, ale też kłopotliwe. Jeżeli stanie się to w czasie wakacyjnych wojaży, to może nam to poważnie skomplikować podróż. Odkrycie podczas wczasowania nad Bałtykiem, że kluczyki ktoś wyjął nam z kieszeni, może zepsuć nam wakacje i utrudnić powrót do domu.
Na wypadek takich zdarzeń można rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie kluczyków i dowodu rejestracyjnego. Polisa ta zapewni zwrot kosztów nabycia nowych kluczyków bądź kosztów wydania nowego dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych.
Czytaj także: Ochrona wyposażenia i pomoc fachowców
Materiał Promocyjny