Platforma wynajmu samochodów HoppyGo wystartowała wiosną 2021 r. Co poszło dobrze, co mniej i czego nauczyliście się o polskich użytkownikach?
Koncept wynajmu aut za pomocą aplikacji HoppyGo w formule P2P (peer-to-peer) był zupełnie innowacyjnym rozwiązaniem w Polsce. Nasza platforma od samego początku cieszyła się dużym zainteresowaniem, a nam zależało przede wszystkim na tym, aby umożliwić Polakom wygodny, prosty i bezpieczny wynajem aut. Wyniki po pierwszym roku jasno pokazały, że współdzielenie pojazdów ma sens. Nasza społeczność liczy już ponad 21 tys. zarejestrowanych użytkowników - wypożyczających i właścicieli aut. To ludzie otwarci na nowe rozwiązania, które ułatwiają życie, będąc jednocześnie przystępnymi cenowo albo jeśli chodzi o posiadaczy aut - takie, które się zwyczajnie opłacają. Należy bowiem pamiętać, że łączymy obie strony wynajmu, dlatego właściciele udostępniający swoje samochody są nieodzowną i nie mniej ważną częścią naszej platformy. W ciągu tego pierwszego roku mieliśmy również chwilowe ograniczenia, ze względu na zmianę partnera ubezpieczeniowego. Co ciekawe - coraz rzadziej spotykamy się też z dość stereotypowym powiedzeniem, że‚ żony, szczoteczki do zębów i samochodu się nie pożycza, a my jesteśmy żywym dowodem na to, że Polacy chcą i potrafią się dzielić.
Kim są użytkownicy aplikacji. Jakie są ich potrzeby, co skłania ich do wynajmu prywatnych samochodów?
Średnia wieku użytkowników to około 30 lat - tak wypożyczających, jak i właścicieli pojazdów - nasza platforma łączy bowiem obie strony wynajmu. Samochody wypożyczane są na przeróżne okazje - rodzinne wyjazdy wakacyjne, weekendowe wypady za miasto, podróże biznesowe, do przeprowadzki lub np. w sytuacji kiedy potrzebne jest auto zastępcze. Zdarza się też, że wypożyczający mają nawet własny pojazd, ale akurat potrzebują innego niż posiadany. Coraz częściej wypożyczane są również auta na dłuższe - miesięczne, kilkumiesięczne lub nawet roczne okresy.
Z kolei z perspektywy właścicieli aut istotną rolę odgrywa na pewno obecna sytuacja ekonomiczna - rosnąca inflacja i koszty życia. Posiadacze pojazdów wynajmując je mogą bez konieczności inwestycji, wygenerować dodatkowe przychody. Wystarczy, że zarejestrują swoje auto w aplikacji. Właściciele aut nie płacą nic za udostępnianie ich, a każdy wynajem jest ubezpieczony, realizowany wygodnie przez aplikację, bez zbędnych formalności i papierologii.