Takata, której wadliwe poduszki, konkretnie generatory gazu, doprowadziły do śmierci co najmniej 16 osób i ponad 150 przypadków obrażeń na świecie, wystąpi o ochronę do sądu rejonowego w Tokio na mocy ustawy o cywilnej rehabilitacji, japońskiego odpowiednika art. 11 amerykańskiego kodeksu handlowego o bankructwie — poinformowały te osoby, a jedna z nich zna bezpośrednio całą sprawę.
Następnie Takata zwróci się o pożyczkę pomostową do jednego z działów Sumitomo Mitsui Financial Group, który przyzba jej kilkaset miliardów jenów (kilkaset milionów dolarów). Złożenie wniosku o ochronę przed wierzycielami zbiegnie się z umową o wsparciu finansowym przez amerykańskiego producenta podzespołów samochodowych Key Safety Systems, który mam przejąć aktywa Takaty w ramach jej restrukturyzacji. Takata zaprzestanie produkcji generatorów gazu do poduszek po zakończeniu światowej akcji przywoławczej — przewieje plan restrukturyzacji uzgodniony z Key.
Firma zamierza uruchomić procedurę upadłościową w USA i w Japonii, co doprowadzi do upadku rodzinnej firmy, która stała się globalnym dostawcą dla większości dużych firm samochodowych.
Rzecznik Takaty, Toyoshiro Hishikawa stwierdził, że nic nie postanowiono odnośnie do ogłoszenia bankructwa czy finansowania.