Toyota Camry AWD: Po 28 latach znowu z napędem na cztery koła

W 1991 roku Toyota Camry była dostępna z napędem na cztery koła. Po czasie opcja 4WD została zlikwidowana. Teraz, w nowym Camry znowu wraca.

Publikacja: 18.11.2019 08:34

Toyota Camry AWD: Po 28 latach znowu z napędem na cztery koła

Foto: moto.rp.pl

Toyota oferuje nową Camry z nową opcją – napędem na wszystkie koła. Ostatnio klienci w tym modelu mieli możliwość zamówienia napędu 4WD w latach 1988-1991. Sedan z napędem na cztery koła został opracowany w centrum rozwoju w Saline w stanie Michigan i jest niestety przeznaczony wyłącznie na rynek amerykański. Według producenta, to opcja dla tych którzy chcą napęd na cztery koła, ale nie chcą przesiadać się do SUV-a. Camry od lat jest jednym z najbardziej popularnych modeli na amerykańskim rynku.

""

Toyota Camry AWD.

moto.rp.pl

Technologia napędu na cztery koła bazuje na obecnej serii RAV4. Funkcja „Dynamic Torque Control” została zaprojektowana z myślą o optymalnym rozłożeniu momentu, szczególnie na śliskich drogach. Do 50 procent mocy można przyłożyć na tylną oś. Jeżeli napęd na cztery koła jest niepotrzebny, na przykład podczas długich podróży po autostradzie, sprzęgło elektromagnetyczne odłącza tylną część układu napędowego.

""

moto.rp.pl

Aby zintegrować napęd na cztery koła, inżynierowie musieli mocno zmodyfikować Camry. Dopasowali konstrukcję podłogi, zainstalowali elektroniczny hamulec postojowy i wymienili płaski zbiornik na nowy i innym kształcie. Pomimo tylnego mechanizmu różnicowego wysokość podłogi bagażnika pozostaje niezmieniona. Masa Camry AWD wzrosła o 75 kg. Nowa Camry AWD będzie dostępna w USA jednak dopiero od wiosny 2020 roku.

""

moto.rp.pl

Toyota Camry to jeden z najlepiej sprzedających się modeli na świecie. Japoński producent sprzedaje ponad 700 000 sztuk rocznie tego modelu. Od momentu wprowadzenia na rynek w 1982 roku wyprodukowano ponad 19 milionów sztuk Camry, które zostało sprzedanych w ponad 100 krajach na świecie. Od kwietnia 2019 roku sedan wrócił również do polskiej oferty. W przeciwieństwie do poprzednich generacji dostępny jest wyłącznie z silnikiem hybrydowym i napędem na przednią oś. Ceny rozpoczynają się od 141 900 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Tak wygląda nowa Toyota Yaris

""

moto.rp.pl

""

moto.rp.pl

""

moto.rp.pl

Parking
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Parking
Opel Roks-e: Tylko do miasta
Parking
Nowa Kia Sportage zaprojektowana specjalnie dla Europy
Parking
Lexus RX 450h: Suma dobrych cech
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Parking
Chińska droga do taniej elektromobilności