Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

Choć wygląda jak normalny Grand Cherokee, zmodyfikowany przez amerykańską firmę Hennessey Jeep jest najszybciej przyspieszającym SUV-em na świecie.

Zacznijmy od imponujących danych. Od 0 do 60 mph (plus minus 100 km/h) przyspiesza w czasie 2,3 sekundy. Słowo absurd jest tu jak najbardziej na miejscu, bo te dane nie należą do auta sportowego, ale do SUV-a. Jednak już seryjnie moc i przyspieszenie Jeepa robią wrażenie. 710 KM, maksymalnie 868 Nm, od zera do setki w 3,7 sekundy, prędkość maksymalna 289 km/h – to dane fabrycznego Grand Cherokee Trackhawk.

Hennessey Jeep Grand Cherokee Trackhawk.

Hennessey, firma tuningowa z Teksasu wie, co to szaleństwo. W przypadku modyfikacji Jeppa moc wzrosła do 1217 KM, a maksymalny moment obrotowy to 1356 Nm. Pod maską pracuje 6,2 litrowy Hemi V8 doładowany ogromnym kompresorem, który pochodzi z Dodga Challengera Hellcat. Przyspieszenie od zera do 60 mil na godzinę (96,6 km/h) zajmuje 2,3 sekundy. Tym samym Hennessey Jeep zdobywa tytuł najszybciej przyspieszającego SUV-a na świecie. Prędkość maksymalna też robi wrażenie. Według danych Teksańczyków wynosi ponad 322 km/h.

Z technicznego punktu widzenia Trackhawk zawdzięcza to przede wszystkim kompresorowi. Jednak w samym silniku również wiele poprawiono. Ulepszono głowice cylindrów, wał korbowy, tłoki i korbowody, zoptymalizowano przepływ powietrza dolotowego i wtryski paliwa. Jeśli kierowca chce uzyskać pełną moc, musi używać paliwa 109 oktanowego. Dopiero wtedy nowo skalibrowana elektronika silnika całkowicie otworzy blokady zasilania, momentu obrotowego i ciśnienia doładowania. Co ciekawe, mimo wzrostu mocy Hennessey nie oferuje modyfikacji zawieszenia czy układu hamulcowego.

Cena tego wyjątkowego SUV-a to 179 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu około 685 tys. zł. To niewiele jak na te osiągi i moc. Ale w USA bazowy model Trackhawk kosztuje około 87 tys. dolarów (około 333 tys. zł). W Polsce Trackhawk to wydatek co najmniej 540 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy Jeep Wrangler: Tradycja plus szczypta nowoczesności

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hyundai Kona 1.6 177 KM: Coraz wyżej

Hyundai z każdym nowym modelem zaskakuje pokazujc, że z roku na rok potrafi robić ...

Markus Duesmann z BMW to nowy szef Audi

Rada Nadzorcza grupy Volkswagen mianowała Markusa Duesmanna od kwietnia 2020 roku szefem Audi. Jego ...

Skoda zbuduje tanie auto

Nowy szef, nowe porządki. Herbert Diess szef grupy Volkswagena zapowiedział nowy podział struktury marek ...

Miejskie Triggo już w 2020 r. ma wyjechać na ulice polskich miast

Mikroauta wkrótce podbiją nasze miasta

Pożyczane na minuty dwuosobowe pojazdy elektryczne to sposób na korki i brak miejsc parkingowych. ...

Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań: W motoryzacji mamy rewolucję

Jesteśmy dzisiaj świadkami wielkiego fenomenu. Ceny robotów w porównaniu do okresu sprzed 10-15 lat ...

Aksamitna konstrukcja Lexusa

Bardzo często przy opisywaniu Lexusów pojawiają się przymiotniki jedwabisty lub aksamitny. Dzięki nim udaje ...