Nie będzie porozumienia w sprawie brexitu, nie będzie Qashqaia

Według doniesień brytyjskiej prasy w przypadku brexitu bez porozumienia, Nissan poważnie się zastanowi nad sensem produkcji nowego Qashqaia na Wyspach.

Publikacja: 07.10.2019 11:20

Nie będzie porozumienia w sprawie brexitu, nie będzie Qashqaia

Foto: moto.rp.pl

Dzieli nas kilka dni od opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce, ponad trzy lata po referendum Wielka Brytania i UE nadal nie uzgodniły porozumienia w sprawie brexitu. Jeśli do 19 października nie dojdzie do porozumienia, premier Boris Johnson będzie musiał poprosić Unię Europejską o przesunięcie terminu wystąpienia o kolejne trzy miesiące. Jednak możliwość wyjścia bez porozumienia też nie jest wykluczona. Johnson nieustannie podkreśla, że pod koniec października wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii.

""

Boris Johnson.

moto.rp.pl

Gdyby do porozumienia nie doszło, Nissan poważnie zastanowi się nad sensem produkcji nowego Qashqaia w fabryce w Sunderland w północnej Anglii. Jak podaje „Financial Times”, stawką jest przyszłość około 7 000 pracowników. Produkowany w Anglii Qashqai, Juke i elektryczny Leaf w ponad połowie eksportowane są do krajów Unii Europejskiej. Nissan przed podjęciem decyzji chce zobaczyć, jak będą wyglądać przyszłe stosunki handlowe między Wielką Brytanią a UE.

""

Nowy Nissan Qashqai powinien pojawić się w 2020 roku.

moto.rp.pl

To nie pierwszy cios dla fabryki w Sunderland. W marcu 2019 roku ogłoszono, że kończy się tu produkcja modeli Infiniti Q30 i QX30, ponieważ marka wycofała się z europejskiego rynku. A w 2018 r. w Sunderland nastąpiły cięcia personelu z powodu malejącego popytu na modele z silnikiem diesla.

ZOBACZ TAKŻE: Nissan chce sprzedać część swojej firmy

""

Infiniti wycofało się z europejskiego rynku. Na zdjęciu Infiniti Q30.

moto.rp.pl

Od kuchni
Volvo zmierza ku giełdzie. Celuje w wycenę 20 mld dolarów
Od kuchni
Czekasz na auto w leasingu? Możesz wziąć zastępcze
Od kuchni
Ceny samochodów kompaktowych wzrosły o 63 proc.
Od kuchni
Wielki powrót Astona Martina
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Od kuchni
Dealer będzie musiał odebrać wadliwe auto od klienta
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży