Zakład o powierzchni 125 hektarów jest wyposażony w nową linię produkcyjną, dział montażu akumulatorów ma mieć roczną zdolność produkcyjną ponad 250 000 aut elektrycznych. Ford będzie tu budować swój czwarty model elektryczny – Explorera. Centrum Pojazdów Elektrycznych w Kolonii będzie pierwszym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla zakładem montażowym Forda na świecie i elementem ambitnego planu osiągnięcia neutralności węglowej w całej europejskiej sieci zakładów oraz w działalności logistyki i bezpośrednich dostawców do 2035 r.

Czytaj więcej

Władze UE duszą napędy spalinowe. Także w ciężarówkach

Otwarcie Centrum Pojazdów Elektrycznych to najnowszy rozdział w długiej historii fabryki Forda w Kolonii, która istnieje od 1930 roku. W tych zakładach były produkowane takie modele jak Ford Model A, Taunus, Capri, Granada i Fiesta. Przez ponad 90 lat fabryka Forda w Kolonii, która wyprodukowała ponad 18 milionów samochodów, była jednym z najbardziej efektywnych zakładów Forda na całym świecie i zapewniła swobodę poruszania się pojazdami milionom Europejczyków kilku pokoleń.

Istotą Centrum Pojazdów Elektrycznych są cyfrowe rozwiązania - samouczące maszyny, autonomiczne systemy transportowe i zarządzanie dużymi zbiorami danych w czasie rzeczywistym . Aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, Ford zmniejszył zużycie energii i emisje w zakładzie poprzez instalację nowych maszyn i technologii oraz wdrożenie nowych procesów. Cała energia elektryczna i gaz ziemny niezbędne do funkcjonowania obiektu są pozyskiwany w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla – jest to w 100 proc. certyfikowana odnawialna energia elektryczna i biometan. Ciepło wymagane do ogrzania obiektu i wykorzystania w procesach jest także pozyskiwane w sposób bezemisyjny, ponieważ lokalny dostawca energii będzie rozliczał w offsecie węglowym związane z tym emisje z zakładu montażowego w imieniu Forda. Ciepło jest wytwarzane przez zewnętrzną elektrownię i spalarnię odpadów i dostarczane przez wydzielony węzeł cieplny, transportujący czynnik grzewczy do Forda.

Czytaj więcej

Ford Mustang najlepiej sprzedającym się na świecie autem sportowym