FlexMob’île ma się opierać na współużytkowaniu samochodów elektrycznych, stacjonarnym magazynowaniu energii słonecznej i rozwiązaniach pozwalających na jej inteligentną dystrybucję. To kolejny taki projekt Grupy Renault po Porto Santo w należącym do Portugalii archipelagu Madery. Smart Fossil Free Island działa tam od lutego 2018 roku.
Renault ZOE ma być jednym z podstawowych środków lokomocji na wyspie Belle Île en Mer / fot. Renault
Celem projektu jest przemodelowanie ekosystemu elektrycznego położonej u wybrzeży południowej Bretanii wyspie Belle-Île-en-Mer. Będzie go realizować Grupa Renault we współpracy ze Związkiem Gmin Belle-Île-en-Mer oraz firmami Morbihan Energies, Les Cars Bleus i Enedis. W ciągu dwóch lat wyspa ma w istotny sposób ograniczyć swój ślad węglowy i zwiększyć swoją niezależność energetyczną. – Cieszymy się, że będziemy realizować tak unikalny projekt we Francji. System z Belle-Île-en-Mer będzie można przenieść na inne wyspy, a także do miast i obszarów podmiejskich – przekonuje Gilles Normand, dyrektor ds. samochodów elektrycznych Grupy Renault. Swoją cegiełkę dokłada też przewodniczący Związku Gmin Belle-Île-en-Mer, Frédéric Le Gars: – Kiedy usłyszałem szczegóły projektu od Jo Brohana, prezesa firmy Morbihan Energies, to wiedziałem, że musimy odegrać kluczową rolę w tym innowacyjnym planie budowy zrównoważonego ekosystemu na terenie naszej gminy – stwierdził Le Gars.
CZYTAJ TAKŻE: Akumulatory z dna oceanu
Od 2019 roku mieszkańcy wyspy i odwiedzający ją turyści będą mogli korzystać z floty samochodów elektrycznych (Renault ZOE i Kangoo Z.E.) w ramach samoobsługowego systemu wynajmu. Ładowarki zostaną ustawione przy głównych atrakcjach tego regionu. W tym nie byłoby nic specjalnie innowacyjnego, gdyby nie fakt, że auta będą wykorzystywać nadwyżki energii produkowanej przez panele słoneczne umieszczone na dachach budynków użyteczności publicznej. Dla przykładu, panele społeczne na dachu szkoły zapewniają ogrzewanie i oświetlenie sal lekcyjnych w tygodniu, a w weekendy i święta będą służyć do zasilania ładowarek.