Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą za słabo. Analizy ITS wskazują również, że tylko ok. 30 procent pojazdów - spośród wszystkich poruszających się po drogach - ma prawidłowo lub zaledwie akceptowalnie ustawione światła. Problem jakości oświetlenia pojazdów jest szczególnie widoczny teraz, gdy pogarsza się widoczność.

Czytaj więcej

Jak opony wpływają na oszczędną jazdę samochodem

Policja dzisiaj szczególną uwagę podczas kontroli zwróci na stan oświetlenia. To czy pamiętamy o obowiązku jazdy na światłach mijania przez całą dobę (za niewłączenie świateł w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne), czy mamy właściwie oświetlone auto po zmroku (6 punktów i 300 zł mandatu) i nie mamy poważnych uszkodzeń lub usterek, które nie są możliwe do usunięcia na miejscu kontroli (zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i mandat w wysokości do nawet 3 tys. zł).

W ramach tej samej kampanii w dniach 19.11 i 3.12.2022 r. na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w samochodach. TU można znaleźć wykaz około 1300 stacji diagnostycznych w całej Polsce, które biorą udział w kampanii. Dodatkowo aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia.

Czytaj więcej

20 lat Porsche Cayenne: Od koła ratunkowego do kasowego hitu