fot. Jasper Juinen/Bloomberg

Kia Motors i Hyundai Motor inwestują w firmę IONITY. To utworzona przez producentów samochodów spółka joint venture, która ma rozbudowywać sieć szybkich ładowarek.

IONITY to wspólny projekt BMW, Daimlera, Forda i Grupy Volkswagen, powołany w 2017 r. Spółka uruchomiła dotąd blisko 140 stacji ładowania w Europie, a 50 kolejnych jest w budowie. Technologia stosowana przez IONITY zakłada ładowanie prądem o mocy do 350 kilowatów przy wykorzystaniu uniwersalnego złącza ładowania CCS (Combined Charging System), zapewniającego możliwie największą kompatybilność z autami elektrycznymi różnych marek. Plany mówią o uruchomieniu do końca 2020 r. 400 takich stacji. Średnia odległość między nimi na głównych szlakach komunikacyjnych w Europie ma nie przekraczać 120 kilometrów.

fot. Kia

Nasz udział w tym przedsięwzięciu potwierdza zaangażowanie marek Kia i Hyundai w rozwój elektromobilności – przekonuja Thomas Schemera, wiceprezes i dyrektor działu produktów w Hyundai Motor Group. – Jestem przekonany, że nasz udział w IONITY otworzy nową erę doświadczeń związanych z ładowaniem akumulatorów prądem o dużej mocy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ładowanie aut elektrycznych staje się łatwiejsze niż tankowanie samochodów z silnikiem spalinowym.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie łatwiej tankować z gniazdka na autostradach

Decyzja o dołączeniu do IONITY zapewni duże korzyści klientom marki Kia w Europie. Samochody elektryczne tej marki, począwszy od 2021 roku, będą wyposażone w 800-woltowy systemy ładowania. Dzięki temu będą mogły korzystać z maksymalnej mocy, którą oferują ładowarki IONITY. Możliwe będzie również korzystanie z urządzeń HPC IONITY, które są wyposażone w opcje płatności online, co skraca przerwę na ładowanie i ułatwia podróż na duże odległości. Hyundai Motor Group zapowiada, że do 2025 roku wprowadzi na rynek 44 niskoemisyjne samochody marek Kia i Hyundai.

fot. Jasper Juinen/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lubisz bluesa i samochody? Nie spodoba ci się CarsBlues

Instalowane w samochodach multimedialne systemy rozrywki i łączności stają się coraz popularniejsze. Problem w ...

Seat wchodzi na chiński rynek

Seat został udziałowcem spółki utworzonej przez Volkswagen Group China i JAC. Hiszpanie skoncentrują się ...

Ostre cięcia u Forda w Europie: 12 tysięcy osób do zwolnienia

Amerykański Ford stara się ratować swój biznes w Europie. W ramach planu naprawczego tnie ...

Carlos Tavares, prezes Grupy PSA: Wierzę, że z Oplem się uda

Zakładałem, że Opel będzie lepszy od PSA i nasi ludzie będą się mogli dużo ...

Suzuki Jimny: Radość o poranku i wieczorem też

Nie jest nadmiernie „napakowany” elektroniką, trudno mówić o nim jako wzorcu komfortu, praktyczności czy ...

WIDEO | Rodzina Volkswagen ID: Przyszłość jest bliżej niż myślisz

Volkswagen na targach we Frankfurcie pokazuje swoją wizję elektrycznej przyszłości motoryzacji. I – jak ...