Toyota znów liderem niezawodności

Dwie marki Toyoty okazały się najlepsze w dorocznym rankingu niezawodności magazynu „Consumer Reports”, trzecią jest Buick — pierwsza amerykańska marka od 35 lat.

Publikacja: 26.10.2016 10:14

Toyota znów liderem niezawodności

Foto: Flickr

Lexus i Toyota zajmują w ostatnich 4 latach pierwsze i drugie miejsce, a od czasu rozpoczęcia oceny niezawodności na początku lat 80. przez magazyn konsumencki osiągały zawsze wybitne wyniki. Buick należący do General Motors, marka niemal luksusowa, wypadł dobrze, bo ma niewiele modeli i nie produkuje furgonetek (pickup trucks) czy pojazdów podobnych do sportowo-użytkowych, które mocno zaszkodziły ocenie siostrzanych marek, Chevroleta i Cadillaca – wyjaśnił Jake Fischer, szef działu testowania samochodów w „Consumer Reports”.

Firmy z Azji nadal dominują w rankingu, siedem z ośmiu marek ocenianych jako bardziej niezawodne znajduje się w Japonii i w Korei. Ósmą marką w tym gronie okazał się Audi.

W ostatniej dekadzie wszystkie marki oceniane przez ten magazyn i przez inne podmioty poprawiły niezawodność, zwłaszcza wielka trójka z Detroit: GM, Ford i Chrysler, obecnie Fiat Chrysler Automobiles. Ten ostatni producent nadal mocno odstaje. Jego cztery marki zajmują ostatnie miejsca w gronie 29 ocenianych. Najbardziej udaną pod względem sprzedaży i niezawodności jest gama SUV Jeep, która awansowała o 4 miejsca na 23. miejsce.

Luksusowa marka Nissana, Infiniti poprawiła się najbardziej w ciągu roku – o 16 miejsc.

Dobre oceny nie zawsze oznaczają większą sprzedaż, choć wielu konsumentów w Stanach uważa takie rankingi za kluczowy czynnik ich decyzji o zakupie. Najlepiej sprzedającymi się modelami trójki z Detroit są furgonetki typu pickup trucks, które wypadają słabo pod względem niezawodności.

J. Fisher wyjaśnił, że układy napędowe tych dużych pojazdów są bardziej skomplikowane i wzbudzają zaniepokojenie konsumentów, teraz są oferowane ze znacznie bogatszym wyposażeniem i elektroniką, więc wzrosła możliwość defektu. W tej kategorii najlepszym autem okazała się furgonetka Toyota Tundra.

Czwarty amerykański producent Tesla Motors znalazł się na 25. miejscu. Magazyn wyróżnił jego Model S, ale uznał, że SUV Model X nękały różne usterki, takie skomplikowanych drzwi Falcon.

W najbardziej atrakcyjnym segmencie pojazdów sportowo-użytkowych najlepszymi okazały się Chevrolet Trax, Toyota RAV4, Toyota 4Runner i Ford Expedition.

Znowu poduszki Takaty

Toyota podała o objęciu akcją przywoławczą ok. 5,8 mln samochodów w Japonii i na świecie z powodu wadliwych generatorów gazu w poduszkach powietrznych Takaty.

Akcja dotyczy modeli Corolla i Vitz, który poza Japonią jest znany jako Yaris, wyprodukowanych od maja 2000 do listopada 2001 i od kwietnia 2006 do grudnia 2014. Chodzi o 1,16 mln sztuk sprzedanych w Japonii, ok. 820 tys. w Chinach i ok. 1,47 mln w Europie.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana