Innocenti powstało w 1933 roku, ale zasłynęło w latach 60. i 70. XX wieku z produkcji włoskiej wersji brytyjskiego Mini, zanim zostało przejęte przez Fiata, który nieco później dokonał restrukturyzacji, w ramach której zlikwidowano Innocenti. Druga ze wspomnianych marek Autobianchi powstała w 1955 roku przy pomocy finansowej trzech przedsiębiorstw motoryzacyjnych: Fiata, Pirelli i Bianchi. Marka produkowała ekskluzywne samochody miejskie, takie jak A112 i Y10.
Innocenti Mini
Czytaj więcej
Kilkanaście dni temu włoska policja skarbowa zarekwirowała 134 Fiaty Topolino z powodu użycia na produkowanych w Maroku autach włoskiej flagi. Ta wg celników sugerowała, że pojazdy pochodzą z Włoch. Teraz Włosi żądają usunięcia włoskich barw z produkowanego w Polsce Fiata 600 i 600e.
Teraz włoski minister przemysłu zarejestrował nazwy obu marek w krajowym urzędzie ds. patentów i marek, używając zmienionej grafiki niż te zarejestrowane przez grupę Stellantis. Nikt z ministerstwa przemysłu nie skomentował tej decyzji. Na pytanie agencji Reuters koncern Stellantis odpowiedział, że zapoznał się z doniesieniami mediów, ale włoski rząd nie informował firmy o takich planach. Włoski rząd chce przejąć nazwy firm na mocy ustawy dotyczącej marek, które nie były używane przez co najmniej pięć lat. Kiedy te znajdą się pod kontrolą rządu, będą mogły zostać przekazane „firmom, w tym zagranicznym, które zamierzają inwestować we Włoszech lub przenieść do Włoch działalność produkcyjną".
Autobianchi A112