Rajd rozpoczął się 11-kilometrowym prologiem na plaży, około 200 km od Dżuddy. Uczestnicy pokonają w sumie 8549 km. 15 stycznia dotrą nad Zatokę Perską po drugiej stronie Półwyspu Arabskiego. Przewidzianych jest 14 etapów i jeden dzień odpoczynku (9 stycznia). Po 21 latach przerwy, na starcie Dakaru pojawi się ma druga Polka - Magdalena Zając. Pierwszą była Martyna Wojciechowska.

Magdalena Zając wraz z Jackiem Czachorem pokonała 13 kilometrowy prolog. Ten krótki odcinek zawsze jest obarczony stresem. Nie tylko ustala kolejność startów następnego dnia, ale też jest pierwszym testem dla zespołu. Magda Zając wysiadła na mecie z uśmiechem, pojechała równo i strategicznie. Jacek Czachor dodał, że tak chciałby przejechać cały Dakar. Bez problemów i równym tempem. Załoga Proxcars TME Rally Team zajęła 90 miejsce w klasyfikacji generalnej na 213 startujących samochodów i 50 w grupie T1 na 64 startujące samochody. Jutro przed nimi pierwszy typowo Dakarowy odcinek, czyli 367 kilometrów pustynnych wydm.

Czytaj więcej

Kierowca w Danii przekroczył prędkość o 100 km/h. Więzienie i konfiskata auta

W prologu najszybszy był Szwed Mattias Ekstroem jadący Audi RS Q e-tron E2 (napędzanym dwoma silnikami elektrycznymi, zasilanymi energią generowaną przez silnik spalinowy), który wyprzedził Sebastiena Loeba i kolegę z zespołu Audi, Francuza Stephane'a Peterhansela. Najszybszy wśród motocyklistów był Australijczyk Toby Price (KTM).

Lista wszystkich Polaków biorących udział w Rajdzie Dakar 2023
Maciej Giemza – motocykle (Husvarna)
Kamil Wiśniewski – quady (Yamaha)
Kuba Przygoński/Armand Monleon (Hiszpania) – samochody (Mini John Cooper Works Plus)
Magdalena Zając/Jacek Czachor – samochody (Toyota Hilux)
Marek Goczał/Maciej Marton – pojazdy SSV (UTV) (Can-Am Maverick XRS)
Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk – pojazdy SSV (UTV) (Can-Am Maverick XRS)
Eryk Goczał/Oriol Mena (Hiszpania) – pojazdy SSV (UTV) (Can-Am Maverick XRS)
Dariusz Rodewald – członek załogi holenderskiej ciężarówki
Bartłomiej Boba – członek załogi czeskiej ciężarówki

Czytaj więcej

Lamborghini Huracan Sterrato: Supersportowo i terenowo