Aktualizacja: 05.11.2024 19:51 Publikacja: 08.09.2021 08:21
Foto: moto.rp.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozyskany materiał betonowy lub asfaltowy w procesie frezowania, uznawany jest za odpad. Jest to niezrozumiałe, gdyż przy tego typu działaniach pozyskuje się rocznie 160 tys. ton materiału. W 95 proc. składa się on z kruszywa. Oznacza to, że można by go ponowie wykorzystać np. do budowy nowej drogi, jej podbudowy, utwardzenia pobocza, dojazdów i zjazdów, ale niestety zabraniają tego obecnie obowiązujące przepisy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad próbowało to zmienić. W tym celu wystąpili do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska o uznanie destruktów dróg jako produktu ubocznego budowy dróg. Niestety, żaden z wniosków nie został rozpatrzony pozytywnie. Podobnie stanowisko przyjął Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ministerstwo Środowiska zasłania się orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. To ono precyzuje pojęcie odpadu włączając w to również materiały podlegające ponownemu wykorzystaniu. Jako że procesem produkcyjnym nie jest remont drogi to sfrezowany asfalt należy traktować jako odpad.
Według aktualnej prognozy ruchu niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMDV) do 2040 r. natężenie ruchu na drogach Europy gwałtownie wzrośnie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Firmie Radford grozi bankructwo. To marka samochodowa, której współwłaścicielem jest były mistrz świata F1 Jenson Button. Radford buduje nową edycję legendarnego modelu Lotusa.
Dogra ekspresowa S1 stanowi jedną z ważniejszych w woj. śląskim. Docelowo ma łączyć aglomerację śląską z przejściem granicznym w Zwardoniu. Z początkiem roku doszło jednak do osunięcia gruntu pod drogą na długości 400 metrów. Drogowcy dopiero teraz przystąpili do prac naprawczych.
Volkswagen zanotował w trzecim kwartale 2024 roku drastyczny spadek zysków o 63,7 proc. Firma tłumaczy tak duże załamanie zwiększonymi kosztami stałymi, słabą sprzedażą na rynku chińskim i znacznymi kosztami modernizacji fabryk.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Spółka powiązana z ukraińskim biznesmenem wykupiła legendarną polską firmę Ursus, produkującą ciągniki rolnicze. Nowy właściciel został wyłoniony dopiero w trzecim przetargu, gdzie została obniżona cena transakcji do 74 milionów złotych.
Dogra ekspresowa S1 stanowi jedną z ważniejszych w woj. śląskim. Docelowo ma łączyć aglomerację śląską z przejściem granicznym w Zwardoniu. Z początkiem roku doszło jednak do osunięcia gruntu pod drogą na długości 400 metrów. Drogowcy dopiero teraz przystąpili do prac naprawczych.
Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że rozpoczęto prace związane z nasunięciem pierwszych segmentów estakady S7 w Nowej Hucie. Po zakończeniu całego procesu będzie to najdłuższa tego typu budowla w Polsce. Jej zakończenie zaplanowano na 2025 rok.
Co najmniej pół miliarda złotych strat – to bilans powodzi na drogach krajowych. Prawdopodobnie będzie większy, bo powódź jeszcze się nie skończyła. Tam, gdzie woda opada i drogowcy mają już dostęp do zalanej wcześniej infrastruktury, zaczynają oceniać jej stan techniczny. Ruszają także przeglądy dróg i mostów, na miejscu pojawili się już inspektorzy.
W ostatnich latach Polska zainwestowała z unijnych funduszy blisko 200 mld zł w transport. W kolejnej, po 2027 roku, tak dużych pieniędzy już nie dostaniemy.
Jak informuje GDDKiA w piątek, 30 sierpnia, oddana zostanie nowa, dwujezdniowa droga krajowa nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu. Równocześnie zamknięta zostanie możliwość przejazdu do Krakowa dotychczasowym przebiegiem Zakopianki.
Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dzisiaj otwarty został kolejny odcinek trasy ekspresowej S7. Oddany do użytku fragment pomiędzy Miechowem a Szczepanowicami znacznie usprawni podróż z Warszawy do Krakowa.
Kierowcy podróżujący autostradą A1 muszą się liczyć z dwoma tygodniami utrudnień. Jak informuje GDDKiA rozpoczął się remont estakady na autostradzie A1 na odcinku węzłów Piątek – Kutno Wschód (województwo łódzkie) w kierunku południowym. Ruch obywa się tylko jedną nitką, korki sięgają długości nawet 10 km.
Od czwartku w Polsce przybył kolejny odcinek autostrady. Do ruchu włączony został pierwszy z trzech odcinków A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Chodzi o trasę od węzła Siedlce Zachód do węzła Siedlce Południe, będącej częścią przyszłej południowej autostradowej obwodnicy miasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas