Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 21:41 Publikacja: 08.09.2021 08:21
Foto: moto.rp.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozyskany materiał betonowy lub asfaltowy w procesie frezowania, uznawany jest za odpad. Jest to niezrozumiałe, gdyż przy tego typu działaniach pozyskuje się rocznie 160 tys. ton materiału. W 95 proc. składa się on z kruszywa. Oznacza to, że można by go ponowie wykorzystać np. do budowy nowej drogi, jej podbudowy, utwardzenia pobocza, dojazdów i zjazdów, ale niestety zabraniają tego obecnie obowiązujące przepisy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad próbowało to zmienić. W tym celu wystąpili do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska o uznanie destruktów dróg jako produktu ubocznego budowy dróg. Niestety, żaden z wniosków nie został rozpatrzony pozytywnie. Podobnie stanowisko przyjął Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ministerstwo Środowiska zasłania się orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. To ono precyzuje pojęcie odpadu włączając w to również materiały podlegające ponownemu wykorzystaniu. Jako że procesem produkcyjnym nie jest remont drogi to sfrezowany asfalt należy traktować jako odpad.
Zespół Trumpa przygotowuje zmiany mające wejść w życie po objęciu stanowiska prezydenta, które zalecają uchylenie wymogu raportowania przez firmy danych o wypadkach samochodów zautomatyzowanych. Tesla już od dawna walczy o zniesienie tego przepisu twierdząc, że niesprawiedliwie uderza w firmę Elona Muska.
Elon Musk zyskuje stanowisko w rządzie Donalda Trumpa, ale to nie wszystkie plusy pomocy przyszłemu które otrzymuje najbogatszy człowiek na świecie. Teraz dodatkowo akcje Tesli osiągnęły rekordową wartość.
Jeśli w garażu nie możecie zaparkować Rolls-Royce’a, to można sprezentować sobie dużo mniejszy egzemplarz, który da się zaparkować na biurku, albo jako prezent pod choinkę. Tanio nie jest, ale z drugiej strony nie kupicie za mniejsze pieniądze nowego Rolls-Royce'a. Oto miniaturowy Cameo.
Dostawca podzespołów motoryzacyjnych i rowerów elektrycznych ze Szwabii ogłosił upadłość. W 2011 roku firma zdobyła nagrodę Deutsche Gründerpreis - wyróżnienie dla wybitnych przedsiębiorców w Niemczech.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W przyszłości kierowcy we Francji będą musieli zwracać uwagę na nowy niebieski znak drogowy z białym rombem. Wyjaśniamy co oznacza ten znak i ile będzie kosztować, jeśli go zignorujesz?
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Dogra ekspresowa S1 stanowi jedną z ważniejszych w woj. śląskim. Docelowo ma łączyć aglomerację śląską z przejściem granicznym w Zwardoniu. Z początkiem roku doszło jednak do osunięcia gruntu pod drogą na długości 400 metrów. Drogowcy dopiero teraz przystąpili do prac naprawczych.
Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że rozpoczęto prace związane z nasunięciem pierwszych segmentów estakady S7 w Nowej Hucie. Po zakończeniu całego procesu będzie to najdłuższa tego typu budowla w Polsce. Jej zakończenie zaplanowano na 2025 rok.
Co najmniej pół miliarda złotych strat – to bilans powodzi na drogach krajowych. Prawdopodobnie będzie większy, bo powódź jeszcze się nie skończyła. Tam, gdzie woda opada i drogowcy mają już dostęp do zalanej wcześniej infrastruktury, zaczynają oceniać jej stan techniczny. Ruszają także przeglądy dróg i mostów, na miejscu pojawili się już inspektorzy.
W ostatnich latach Polska zainwestowała z unijnych funduszy blisko 200 mld zł w transport. W kolejnej, po 2027 roku, tak dużych pieniędzy już nie dostaniemy.
Jak informuje GDDKiA w piątek, 30 sierpnia, oddana zostanie nowa, dwujezdniowa droga krajowa nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu. Równocześnie zamknięta zostanie możliwość przejazdu do Krakowa dotychczasowym przebiegiem Zakopianki.
Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dzisiaj otwarty został kolejny odcinek trasy ekspresowej S7. Oddany do użytku fragment pomiędzy Miechowem a Szczepanowicami znacznie usprawni podróż z Warszawy do Krakowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas