Reklama
Rozwiń

GDDKiA chce budować drogi ze starych nawierzchni

Recykling nie wszędzie jest mile widziany. Jedną z takich branż jest budownictwo, a przykładem mogą być drogi. Zerwana stara nawierzchnia mogłaby zostać ponowie przerobiona i użyta jednak uniemożliwiają to przepisy.

Publikacja: 08.09.2021 08:21

GDDKiA chce budować drogi ze starych nawierzchni

Foto: moto.rp.pl

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozyskany materiał betonowy lub asfaltowy w procesie frezowania, uznawany jest za odpad. Jest to niezrozumiałe, gdyż przy tego typu działaniach pozyskuje się rocznie 160 tys. ton materiału. W 95 proc. składa się on z kruszywa. Oznacza to, że można by go ponowie wykorzystać np. do budowy nowej drogi, jej podbudowy, utwardzenia pobocza, dojazdów i zjazdów, ale niestety zabraniają tego obecnie obowiązujące przepisy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad próbowało to zmienić. W tym celu wystąpili do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska o uznanie destruktów dróg jako produktu ubocznego budowy dróg. Niestety, żaden z wniosków nie został rozpatrzony pozytywnie. Podobnie stanowisko przyjął Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ministerstwo Środowiska zasłania się orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. To ono precyzuje pojęcie odpadu włączając w to również materiały podlegające ponownemu wykorzystaniu. Jako że procesem produkcyjnym nie jest remont drogi to sfrezowany asfalt należy traktować jako odpad.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Tu i Teraz
W najbliższy weekend szykuje się kolaps drogowy na autostradach w Austrii
Tu i Teraz
4800 zamówień na minutę. Nowy model Xiaomi miażdży konkurencję
Tu i Teraz
Oddana w 2024 r. droga ekspresowa pomiędzy Krakowem a Warszawą wciąż wymaga poprawek
Tu i Teraz
Floryda zaostrza przepisy. Za przekroczenie prędkości grozi wyrok więzienia
Tu i Teraz
Problematyczny odcinek obwodnicy Warszawy z tunelem za ponad miliard złotych