Aktualizacja: 18.03.2025 15:38 Publikacja: 01.09.2021 18:50
mat. producenta
Foto: mat. producenta
Historia Saaba zakończyła się w 2011 roku. To właśnie wtedy marka ogłosiła bankructwo. NEVS skorzystał z okazji i przejął szwedzkie zakłady w Trollhättan wraz z wszystkimi niedokończonymi projektami Szwedów. Inwestor szybko ogłosił, że stawia na samochody elektryczne i częściowo będzie korzystał z doświadczenia oraz produktów Saaba.
W efekcie powstało kilka konceptów. Pierwsze z nich stanowiły elektryczne warianty samochodów już znanych, ze znaczkiem Saaba. W 2020 roku pokazano Sango, który miał stanowić nowoczesne, autonomiczne rozwiązanie. Według doniesień Reutersa, grupa Evergrande, do której należy NEVS, przechodzi finansowy kryzys. Podobno brane pod uwagę jest częściowa sprzedaż portfolio firmy. Zainteresowanie wykazał chiński gigant technologiczny Xiaomi, który próbuje sowich sił w branży automotive. Lei Jun, założyciel i szef Xiaomi zapowiadał, że firma zamierza powołać do życia spółkę odpowiedzialną za tworzenie pojazdów elektrycznych. Na razie żadna z firm nie potwierdziła doniesień Reutersa. Nie jest jednak wykluczone, że niedługo na rynku pojawi się nowa marka samochodowa.
W ciągu trzech lat w Chinach zbudowano najwyższy most na świecie. Rozciąga się nad spektakularnym wąwozem Huajiang na południu kraju i znajduje się w środku strefy trzęsień ziemi.
Japoński gigant samochodowy ogłosił zakończenie produkcji modeli Toyota Corolla Axio i Corolla Fielder. Obydwa pochodzą z Japonii, są tanie i pewnie jeszcze nigdy o nich nie słyszeliście.
Na sieci szybkich dróg przybędzie tuneli. W budowie lub projektowaniu jest obecnie pięć obiektów o łącznej długości 9 km, a w przygotowaniu kolejne trzy liczące łącznie 7 km. Po ich ukończeniu długość wszystkich 18 tuneli na sieci dróg krajowych wzrośnie do 25 km.
Jak donosi niemiecki Bild, najwięksi indywidualni akcjonariusze Volkswagena, rodziny Porsche i Piëch, rozważają sprzedaż akcji tej niemieckiej marki z siedzibą w Wolfsburgu.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W Austrii ograniczenie prędkości na niektórych odcinkach autostrad może zostać zmienione. W kontekście trwających negocjacji rządowych między partiami FPÖ i ÖVP ogłoszono plany zwiększenia ograniczenia prędkości do 150 km/h na wybranych odcinkach dróg.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Technologia znacząco ułatwia nam życie, szczególnie dzięki gadżetom elektronicznym, które pozwalają na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. W naszym artykule opowiemy Wam o 7 gadżetach elektronicznych, które warto mieć w domu – ułatwią one codzienne funkcjonowanie na każdym poziomie życia.
W najbliższych tygodniach mają się odbyć polsko-francuskie rozmowy na szczeblu rządowym, gdzie tematem ma być zakup okrętów podwodnych. Tymczasem faworytami wciąż są Niemcy, Szwedzi i Włosi – a z dwóch ofert z Korei zrobi się jedna.
Kursy akcji dużych graczy przemysłu obronnego w Europie rosną. Za to amerykańska zbrojeniówka od kilku tygodni żyje w cieniu niepewności rzucanym przez prezydenta Donalda Trumpa.
W wartym kilkanaście miliardów złotych postępowaniu na razie najlepiej wypadają oferty z Niemiec, Szwecji i Włoch. Umowa zostanie podpisana w formule międzyrządowej, a decyzji można się spodziewać w trzecim kwartale.
Producent telefonów komórkowych Xiaomi wprowadził na chiński rynek swój drugi model – YU7. To SUV, który swoim wyglądem przypomina Ferrari Purosangue, za to kosztuje dużo, dużo mniej.
Kanada zapowiedziała, że rusza z programem zakupu 12 okrętów podwodnych. W Polsce od co najmniej tylu lat się o tym rozmawia, ale bez efektów. W najbliższych tygodniach temat ma być poruszony na spotkaniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego.
Użytkownicy pokochali sztuczną inteligencję coraz częściej „zaszywaną” w telefonach, choć nawet nie wiedzą, że z niej korzystają. Ale producenci już liczą zyski, które będą jeszcze większe.
Wprowadzając do służby samoloty Saab 340 AEW, Siły Zbrojne RP zyskują zdolności, jakimi nigdy wcześniej nie dysponowały. Podniosą one możliwości operacyjne samego wojska, a także zwiększą bezpieczeństwo całego kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas