Kiedy samochody elektryczne będą tańsze od spalinowych?

W 2027 roku – jak wynika z badań – koszty produkcji samochodów elektrycznych będą niższe niż odpowiadające im modele z silnikami benzynowymi lub diesla.

Publikacja: 22.05.2021 20:17

Kiedy samochody elektryczne będą tańsze od spalinowych?

Foto: fot. AdobeStock

Samochody elektryczne są z roku na rok tańsze, mimo to nadal kosztują więcej niż ich spalinowe odpowiedniki. Szczególnie w Polsce, gdzie nie ma póki co żadnych premii środowiskowych i dotacji od państwa. Jednak badanie przeprowadzone przez analityków Bloomberg New Energy Finance (BNEF) przewiduje, że najpóźniej do 2027 roku samochody elektryczne i furgonetki będą tańsze w produkcji niż silniki spalinowe.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk rozważa budowę fabryki w Rosji

""

Hyundai Ioniq5

moto.rp.pl

Rok wcześniej, czyli w 2026 r. modele klasy średniej powinny pod względem kosztów produkcji dogonić porównywalne modele benzynowe i diesla. Mniejsze auta osiągną ten cel do 2027 roku. Przyczyną spadających kosztów są coraz niższe ceny akumulatorów. Zakłada się, że koszt baterii zmniejszy się na przełomie kilkunastu lat o 58 proc. Badanie zostało zlecone przez Europejską Federację Transportu i Środowiska Transport & Environment, która jest organizację pozarządową.

CZYTAJ TAKŻE: Milion aut elektrycznych w Polsce za 266 lat

""

moto.rp.pl

Podobnie widzą to analitycy Bloomberga, którzy potwierdzają, spadające koszty produkcji, a tym samym niższe ceny samochodów elektrycznych, wystąpią tylko wtedy, gdy produkcja tych aut będzie znacznie zwiększona. Po prostu koszty jednostkowe maleją wraz ze wzrostem ilości. Przy odpowiednich celach i pomocy państwa obliczenia pokazują, że samochody elektryczne powinny osiągnąć nawet 100-procentowy udział w sprzedaży aut osobowych i dostawczych w Europie Wschodniej i Południowej. W krajach skandynawskich, w tym pionierskiej Norwegii, może to być już 2025 rok.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro