W czasie zagrożenia epidemicznego państwo może przejąć twój samochód

W sobotę (14 marca br.) wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Daje to rządzącym duże pole manewru łącznie z m.in. ograniczaniem swobody przemieszczania się, jak też skonfiskowaniem prywatnego auta na potrzeby walki z wirusem.

Publikacja: 17.03.2020 12:48

W czasie zagrożenia epidemicznego państwo może przejąć twój samochód

Foto: moto.rp.pl

Wprowadzony stan epidemiczny oznacza sporo obostrzeń. Już w tym momencie zostały przywrócone granice i kontrole graniczne. Osoby, które mogą przekroczyć grancie są kierowani na 14-dniową kwarantannę. Wstrzymane zostały międzynarodowe i krajowe pasażerskie połączenia lotnicze, a polskie linie kolejowe (PKP) zmniejszyły liczbę kursujących pociągów do minimum. Została ograniczona też działalność galerii handlowych, zamknięto restauracje, puby, bary czy siłownie.

CZYTAJ TAKŻE: Top 11 | Najpopularniejsze pickupy w Polsce

""

moto.rp.pl

Wprowadzenie stanu epidemicznego daje Państwu jeszcze jedną możliwość. Zapisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowią, że państwo może zażądać dostarczenia i udostępnienia np. samochodu, na czas zagrożenia. Tym samym jest to takie samo prawo jak w przypadku działań wojennych, które umożliwia zarekwirowanie np. środków transportu. Te przepisy zostały wprowadzone z myślą o skrajnych sytuacjach, kiedy teoretycznie zasoby transportowe służb np. zdrowia czy organów ścigania, będą na tyle ograniczone, że bez zarekwirowania samochodów prywatnych się nie obejdzie. Tak więc gdyby doszło do takiej sytuacji w pierwszej kolejności mogłyby zostać zarekwirowane pojazdy busy, auta dostawcze, vany i samochody terenowe.

CZYTAJ TAKŻE: Ford Shelby F-150 Super Snake Sport: Prawie 800 konny pickup

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro