Będą zmiany w przepisach. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy projekt ustawy, który uwzględnia pierwszeństwo pieszych jeszcze przed ich wejściem na pasy. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu roku.

Publikacja: 10.12.2019 10:12

Będą zmiany w przepisach. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem

Foto: moto.rp.pl

Do projektu ustawy dotarł serwis moto.pl. Plany dotyczących wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed wejściem na pasy zostało ogłoszone przez premiera Morawieckiego. Pomysł może na pozór wydawać się dobry jednak spora część ekspertów skrytykowała nadchodzące zmiany. Uważają oni, że nowe przepisy dadzą pieszym fałszywe poczucie pieszych o bezwzględnym pierwszeństwie i nowa ustawa nie przewiduje szeregu sytuacji losowych na drodze, a nowe przepisy nie poprawią sytuacji osób przekraczających jezdnię.

""

moto.rp.pl

Jednak żeby nie zostawić pieszemu wspomnianego pierwszeństwa absolutnego w projekcie ustawy określono dodatkowy obowiązek pieszego, który mówi o tym, że nie może on wchodzić na pasy bezpośrednio przed pojazdem. Praktyczne zastosowanie tej formuły oznacza, że pieszy będzie musiał ocenić prędkość zbliżającego się pojazdu i to czy kierowca będzie w stanie zatrzymać się przed przejściem. Według dzisiejszych przepisów pieszy ma pierwszeństwo przed dopiero wtedy, gdy wejdzie już na pasy.

Zmiany Prawa o ruchu drogowym dotyczą artykułów 2, 13 i 26. Najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone nowymi zapisami to:

Art. 13, ust. 1a: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

Art. 13, ust. 1b: Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

Art. 26, ust. 1: Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.

Art. 26, ust. 1a: Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych

Nowe przepisy ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Ostateczne głosowanie nad nowelizacją przepisów poprzedzone będą konsultacjami z ekspertami.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela chce bardziej inteligentnych aut

""

moto.rp.pl

Bezsprzecznie nowe przepisy pozwoliłyby pieszym czuć się pewniej podczas przechodzenia przez jezdnię. Jednak przepisy przepisami, ale rządzący więcej uwagi powinni poświęcić samej infrastrukturze. Gdzie i w jaki sposób są rozmieszczone i oznakowane przejścia dla pieszych. Bez zmiany infrastruktury nowe przepisy nie sprawią, że będziemy o wiele bardziej bezpieczni na przejściach dla pieszych.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro