– To pierwszy z odcinków S17, które planujemy oddać w tym roku do użytku kierowcom. Kolejne dwa już niebawem – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Odcinek Skrudki – Kurów Zachód jest pierwszym fragmentem S17 wybudowanym w technologii betonowej.  Powstał po zachodniej stronie wytyczonego blisko 200 lat temu traktu lubelskiego. Dotychczasowa droga krajowa będzie obsługiwać ruch lokalny. Inwestycję zrealizowała firma Mota-Engil Central Europe za 370 mln zł.

""

źródło: GDDKiA

moto.rp.pl

Nowy odcinek łączy się z już funkcjonującą trasą Kurów Zachód – Lublin. Na węźle Żyrzyn kierowcy będą mogli zjechać na drogę wojewódzką nr 824 prowadzącą do Puław lub poprzez sieć dróg lokalnych dotrzeć do okolicznych miejscowości. W najbliższym czasie planowane jest udostępnienie do ruchu kolejnych odcinków S17: Garwolin – Gończyce i Gończyce – granica województw mazowieckiego i lubelskiego (łącznie ok. 25,2 km), wraz z 5-kilometrowym fragmentem odcinka od granicy województw do węzła Ryki Północ. Pod koniec wakacji kierowcy skorzystają z pozostałej części S17 omijającej Ryki. Wtedy będą mieć do dyspozycji ok. 140-kilometrowy odcinek S17 od początku obwodnicy Garwolina do końca obwodnicy Piask.

CZYTAJ TAKŻE: Brakuje ponad 200 mln zł na dokończenie autostrady A1 pod Częstochową

Na ten rok GDDKiA zaplanowała włączenie do ruchu ok. 500 kilometrów dróg. Obecnie w fazie projektowania lub budowy jest 113 odcinków dróg ekspresowych i autostrad o łącznej długości 1426 km. Na 7 odcinkach, na które podpisano już umowy z wykonawcami, roboty zaczną się najwcześniej w roku 2020. To m.in. trasa S3 od Bolkowa do granicy państwa oraz dwa odcinki S19 pomiędzy węzłem Nisko Południe a węzłem Sokołów Małopolski.